Świat nauki (archiwalne artykuły)

Kanadyjczyk, Tajwańczyk i Amerykanin przebiegli przez Saharę z zachodu na wschód, pokonując 7,5 tys. kilometrów, by zwrócić uwagę świata na dramatyczny brak wody w krajach, przez które prowadziła trasa ich wyprawy.
Uchwała Rady Wydziału Biologii UW, w której gremium naukowców apeluje do premiera o zatrzymanie budowy obwodnicy Augustowa przez unikatowe torfowiska doliny Rospudy, została przekazana do Kancelarii Premiera przez byłego rektora UW prof. Piotra Węgleńskiego.
Nie wszyscy mieszańcy Augustowa są zwolennikami wariantu obwodnicy, który przechodzi przez najcenniejsze przyrodniczo tereny Doliny Rospudy. Część z nich uważa, że decyzja o tej inwestycji utrudni ekonomiczny rozwój Suwalszczyzny i jest przejawem krótkowzroczności oraz braku perspektywicznego myślenia.
Najwięksi światowi dystrybutorzy kawy są zamieszani w handel ziarnem, pochodzącym z nielegalnych plantacji na Sumatrze - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej organizacji WWF. W ten sposób przyczyniają się do zagłady tamtejszych tygrysów.
Pokrywa lodowa Arktyki robi się coraz cieńsza. Lody topnieją nie tylko w wyniku ogrzewania atmosfery, ale również dlatego, że od dołu podgrzewają je gorące prądy morskie. To bezprecedensowe zjawisko od wielu lat badają polscy oceanografowie, którzy są przekonani, że wiąże się ono z działalnością człowieka.
Tysiące biednych Brazylijczyków ze szpadlami i piłami łańcuchowymi brnie przez dżunglę do miejsca, które nazwano już nowym El Dorado. Nowa gorączka złota niepokoi brazylijskie władze ze względu na potencjalne szkody dla zdrowia i środowiska naturalnego.
Realizacja planu otwarcia wód u wybrzeży Patagonii na połowy sardeli może poważnie zaszkodzić populacjom pingwinów, wielorybów, fok i innych miejscowych gatunków - ostrzegają autorzy raportu w ostatnim "Science".
Powrót El Nino i niezmiennie wysokie stężenia gazów cieplarnianych mogą uczynić z 2007 roku najgorętszy rok w historii badań klimatu - ostrzegli klimatolodzy brytyjscy. Do tej pory najgorętszym rokiem okrzyknięto 1998, w którym wystąpiło El Nino, i gdy średnia temperatura globalna przerosła średnią wieloletnią (wynoszącą 14 st. C) o 0,52 st. C.
Coraz cieplejsze lata powodują odtlenienie wód Bałtyku i Morza Północnego - czytamy w najnowszym "Science". Wpływa to niekorzystnie na liczebność węgorzyc, gatunku ryb, uznawanych za tzw. bioindykatory, świadczące o sytuacji całego ekosystemu.
Zmiana klimatu przyniesie w Chinach w nadchodzących dziesięcioleciach szkody środowisku i gospodarce, powodując duży spadek w produkcji rolniczej - stwierdza opublikowany raport rządowy.
Topnienie lodu morskiego w Arktyce sprawia, że wody oceanu pochłaniają więcej dwutlenku węgla z atmosfery. Kurczenie się powierzchni tego lodu w ostatnich 30 latach potroiło zdolność wód Oceanu Arktycznego do wchłaniania tego gazu cieplarnianego - czytamy w "New Scientist". Jednak i tak jest to przysłowiowa "kropla w morzu".
Od jednej z kanadyjskich arktycznych wysp oderwał się ogromny szelf lodowy o powierzchni 66 km2. Ocenia się, że to największa oderwana tam "kra" w ostatnich 25-30 latach. Zdaniem naukowców wydarzenie może świadczyć o ociepleniu globalnym.
Obrońcy przyrody w Republice Afryki Południowej postanowili wypuścić na wolność kilkadziesiąt młodych pingwinów przylądkowych, porzuconych przez rodziców i wychowanych przez ludzi.
Z powodu działalności człowieka, głównie przełowienia i hałasu robionego przez łodzie, delfiny rzeczne występujące endemicznie w chińskiej Jangcy, praktycznie całkiem już wyginęły - alarmują na stronach serwisu internetowego "Nature" naukowcy zajmujący się pracami na rzecz bioróżnorodności tej rzeki.
Rafy koralowe giną z powodu zmian klimatycznych 20 razy szybciej niż lasy tropikalne - ostrzega prezes Amerykańskiego Towarzystwa Oceanografii i Limnologii Carlos Duarte. Według Duarte, rocznie znika 9 proc. raf koralowych i w latach 2010-2020 większość raf będzie już dotkniętych chorobą powodującą przebarwienia z powodu wzrostu temperatury wód.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności