Świat nauki (archiwalne artykuły)

Amerykańscy naukowcy wynaleźli nowe "naturalne" źródła światła, czyli organiczne diody świetlne - czytamy w serwisie BBC News. Czy oznacza to, że nadchodzi koniec ery tradycyjnych żarówek?
Wir skłębionych chmur na biegunie południowym Wenus widać na pierwszych zdjęciach, które po wejściu na orbitę tej planety przesłała na Ziemię sonda Venus Express - informuje serwis Space.com.
W swojej wczesnej młodości Mars był planetą wilgotną, o umiarkowanym klimacie, co stwarzało warunki sprzyjające zaistnieniu życia w znanych nam formach. Opublikowane w piśmie "Science" wnioski na ten temat pochodzą z analiz minerałów obecnych na powierzchni tej planety.
Amfetamina wywiera silniejszy wpływ na mózg mężczyzn niż kobiet - zaobserwowali badacze z USA. Jak napisali na łamach pisma "Journal of Biological Psychiatry", odkrycie to może zaowocować nowymi skutecznymi metodami leczenia uzależnienia od amfetaminy oraz różnych zaburzeń psychicznych.
Staraniem polskiej ekipy archeologów i konserwatorów w rejonie środkowego Nilu w sudańskim Banganarti powstaje muzeum wczesnego chrześcijaństwa w Nubii - poinformował dr Bogdan Żurawski z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.
Dinozaury z gatunku Mapusaurus roseae, należące do największych mięsożernych gadów kopalnych, wielkością dorównujące Tyranozaurom, mogły polować w grupach. Wskazuje na to znalezisko skamieniałości kilku takich zwierząt - ogłosili eksperci z Argentyny w piśmie "Geodiversitas".
Wielościenne nanorurki węglowe można ogrzać do temperatury 1500 stopni Celsjusza pod ciśnieniem zaledwie 80 MPa, całość potraktować krótkimi wyładowaniami elektrycznymi o natężeniu 1000 amperów - oto nanotechnologiczny "przepis" dzięki, któremu powstały mikroskopijnej wielkości diamenty, donosi "Nanotechnology".
Nowoodkryty niebieski pierścień Urana jest związany z niewielkim księżycem tej planety o nazwie Mab- informuje najnowszy numer czasopisma "Science".
Śladowe ilości różnego rodzaju leków, które odkryto w rzekach oraz wodach powierzchniowych, a nawet w wodzie pitnej w Europie mogą wpływać na funkcjonowanie ludzkich komórek, donosi "Enviromental Science&Technology".
Najmocniejszy ze znanych klejów jest wytwarzany przez bakterie, które można znaleźć w wodzie z kranu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Aleksander Wielki podbił co prawda większość świata znanego starożytnym Grekom, nie był jednak założycielem egipskiego miasta Aleksandria. Przemianował tak jedynie jedno z już istniejących miast - twierdzą francuscy naukowcy na łamach najnowszego numeru pisma "New Scientist".
Pleksiglas z dodatkiem kokainy to kolejny pomysł na przemyt narkotyków, niedawno ujawniony przez policję. Informuje o nim "New Scientist". Narkotyki przemycano już w poduszkach powietrznych i bakach samochodów, pojemnikach z tonerem do drukarek czy połykanych następnie prezerwatywach.
Mrówki pojawiły się na Ziemi znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono - ok. 140-168 mln lat temu. O odkryciu naukowców z Uniwersytetu Harwardzkiego informuje serwis naukowy "EurekAlert"
Nowy 1.8-metrowy teleskop będzie poszukiwał optycznych sygnałów wysyłanych przez potencjalne pozaziemskie cywilizacje - informują strony internetowe Planetary Society.
Gen, pozwalający trawom antarktycznym przetrwać nawet minus 30-stopniowe mrozy, odkryli naukowcy z Australii. Ewentualne wykorzystanie genu pomoże uniknąć wielomilionowych strat w rolnictwie - twierdzą eksperci.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności