Świat nauki (archiwalne artykuły)

Opracowana przez niemieckich naukowców katalityczna farba pod wpływem światła rozkłada szkodliwe chemikalia i usuwa przykre zapachy.
Jest prawie niemożliwe, aby błyski gamma pojawiły się w galaktyce takiej jak nasza - wynika z badań grupy astronomów, którą kieruje Krzysztof Stanek, polski astronom pracujący w USA.
Nie było żadnego Wielkiego Wybuchu. Świat powstał w ciągu sześciu dni, tak jak opisuje to Biblia - twierdzi geofizyk Robert Gentry, który zaprezentował swoje poglądy podczas dorocznej konferencji American Physical Society (APS) w Dallas. O zdarzeniu poinformował "New Scientist".
Genetycznie zmienione organizmy (GMO) mogą być dla Polski szansą np. na produkcję leków czy biopaliw. Jednocześnie ich upowszechnienie stanowi zagrożenie ekologiczne - uważają uczestnicy debaty na temat wad i zalet GMO, która w środę odbyła się w Polskiej Akademii Nauk.
Naukowcy odkryli białko, które reguluje aktywność i działanie adiponektyny, hormonu otyłości - donosi najnowszy numer "Nature Cell Biology".
Nowy olbrzymi rysunek na płaskowyżu Nazca w Peru, słynnym z wielkich rysunków wykonanych na powierzchni ziemi i widocznych z lotu ptaka, został odkryty przez zespół japońskich badaczy - donosi serwis internetowy Mainichi Daily News.
Zamiast radaru policja może ustawić urządzenie, które wykryje pojazdy przekraczające prędkość na
podstawie wydawanego przez nie dźwięku -informuje "New Scientist".
Paleontolodzy donoszą o nowym odkryciu skamieniałości dinozaurów. Szczątki pradawnego gada znaleziono na rekordowej głębokości ponad 2,2 tys. metrów pod dnem Morza Północnego - czytamy w serwisie "EurekAlert".
Na najnowszych zdjęciach wykonanych przez europejską sondę Mars Express widoczny jest jeden z kraterów na Czerwonej Planecie, który wygląda jak uśmiechnięta twarz - czytamy na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Warszawscy fizycy uczczą 90. rocznicę sformułowania teorii względności. W maju odbędzie się sympozjum specjalnie poświęcone temu wydarzeniu - informują strony internetowe Uniwersytetu Warszawskiego.
W Tatrach na dobre obudziły się świstaki. "Apelujemy do narciarzy i snowboardzistów, aby w trosce o spokój i bezpieczeństwo tych zwierząt nie jeździli poza wytyczonymi trasami" - powiedział dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Paweł Skawiński.
Afrykańska ryba potrafi polować i chwytać zdobycz na lądzie - informuje "Nature". Odkrycia dokonali belgijscy naukowcy z uniwersytetu w Antwerpii. Channallabes apus, podobna do węgorza z wąsami suma, dorastająca 30-40 centymetrów ryba z rodziny długowąsowatych żyje w błotnistych bagnach Konga i Angoli. Bywa hodowana w akwariach. Okazało się, że potrafi wysuwać się z wody i wyginając głowę do dołu łapać szczękami owady.
Etiopscy archeolodzy, prowadzący wykopaliska w starożytnym mieście Aksum, odsłonili grobowce króla Izana i króla Remhai, położone wokół posągu królowej Saby - donosi serwis internetowy Xinhuanet.
W ofercie sieci biur handlowych Infopolis dostępny jest już nowy palmtop Qtek G100. Wbudowany moduł GPS z możliwością podłączenia zewnętrznej anteny pozwala łatwo zamienić ten kieszonkowy komputer w zestaw do nawigacji satelitarnej.
Węże w swojej obecnej, beznogiej postaci, wyewoluowały na lądzie, a nie "wyszły" z morza, jak podejrzewali niektórzy naukowcy. Przemawia za tym opisana w najnowszym numerze "Nature" skamieniałość.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności