
Amerykańscy naukowcy, pracujący dla ekologicznej organizacji World Conservation Society, oświadczyli, że w ciągu dwóch lat swych badań w Laosie odkryli tam osiem nowych gatunków żab. O poszczególnych odkryciach informowały od 2004 roku specjalistyczne czasopisma naukowe.

Być może jesteśmy na tropie jednego z najstarszych mechanizmów ochronnych w świecie żywym. Odkryto go w mięśniu sercowym oraz w mózgu; sprawia on, że komórki stają się odporne na brak tlenu.

Datowanie metodą węgla aktywnego C14 próbek, pochodzących z kultury egejskiej z okresu 1700-1400 r. p.n.e. w późnej epoce brązu wykazało, że wybuch wulkanu na wyspie Santorini, dawna Thera, w archipelagu Cykladów, który zniszczył osadnictwo z okresu kultury cykladzkiej, miał miejsce w połowie XVII wieku p.n.e. Dotąd uważano, że było to ok. 1525-1500 r. p.n.e.

Poprzez wypełnienie kanałów powietrznych biegnących wzdłuż długiej osi światłowodu barwnikiem fluorescencyjnym wrażliwym na zmianę pH powstał nowy typ sensorów. Mogą one rejestrować zmianę pH roztworów w których zanurzona zostanie końcówka zmodyfikowanego światłowodu - donosi "Journal of Materials Chemistry".

Astronomowie odkryli w Układzie Słonecznym aż 45 nowych obiektów - informuje serwis NewScientist.com. Są to skalno-lodowe obiekty o średnicy od 50 do 500 kilometrów, które krążą za orbitą Neptuna, w tzw. pasie Kuipera.

Wystarczyło wyłączyć działanie jednego genu w kluczowych rejonach mózgu, by myszy zaczęły zachowywać się w sposób, który można nazwać autystycznym - informuje pismo "Neuron".

Warstwa ozonowa w atmosferze Ziemi zaczyna się regenerować - twierdzą naukowcy na łamach ostatniego "Nature". Ich zdaniem, poprawę stanu ziemskiej ozonosfery zawdzięczamy zmniejszeniu emisji do atmosfery związków chloru, które niszczą ozon.

Pszczoły potrafią sprawnie podejmować decyzje, szybko zawiązując koalicję - informuje serwis "EurekAlert".

Wykopaliska archeologiczne na stanowisku Bastak w prowincji Hormozgan w Iranie doprowadziły do odkrycia trzech rozległych cmentarzy sprzed czasów islamskich, na których stosowano odmienne niż zazwyczaj metody pochówku - donosi serwis internetowy CHN Agency.

Naukowcom z firmy IBM udało się, za pomocą techniki optycznej litografii umożliwiającej produkcję mikroprocesorów komputerowych, wygrawerować równoległe i powtarzalne ścieżki przewodzące oddalone od siebie o 29,9 nanometrów.

NASA przesuwa planowany start swoich dwóch nowych satelitów pogodowych - CloudSat i Calipso. Jak informują władze NASA, przyczyną opóźnienia są problemy techniczne - czytamy w serwisie Space.com.

Psałterz floriański, pochodzącą z przełomu XIV i XV wieku księgę zaliczaną do najcenniejszych zabytków kultury polskiej, można od soboty oglądać na wystawie w Bibliotece Narodowej (BN) na Placu Krasińskich w Warszawie. W piątkowej
inauguracji wystawy uczestniczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Celulozę można łatwo, tanio i do tego bezpiecznie dla środowiska rozpuszczać w cieczach jonowych (ang. ionic liquids). Dzięki temu polimer ten, w pełni ekologiczny, można łatwo przetwarzać w inne związki chemiczne, od lat produkowane jako pochodne ropy naftowej - informuje "Green Chemistry".

Kość gnykowa, z której istnienia u człowieka zwykle nie zdajemy sobie sprawy, odgrywa bardzo ważna rolę w życiu waleni - informuje "New Scientist".

Zespół francuskich i egipskich archeologów odkrył w Luksorze, oddalonym 700 km na południe od Kairu, dwa komplety złożone z dziewięciu masywnych złotych kartuszy - donosi serwis internetowy Middle East Online.