
W Chinach co dwa dni dochodzi do kolejnej katastrofy ekologicznej - przyznał dyrektor Państwowego Urzędu Ochrony Środowiska Zhou Shengxian, cytowany przez agencję Xinhua.

Osoby, które szybko uczą się języków obcych, mają więcej istoty białej w obszarze mózgu odpowiedzialnym za przetwarzanie dźwięków - zaobserwowali naukowcy z Wielkiej Brytanii. Informację podaje serwis internetowy New Scientist.

W bośniackiej wsi Visoko archeolodzy odsłonili duże kamienne bloki, które wskazują na to, że w tajemniczym wzgórzu może kryć się piramida.

Wystarczy zapisać na dysku przenośnego komputera kilkadziesiąt gigabajtów odpowiednio dobranych danych, by korzystać z ważniejszych zasobów internetu tam, gdzie nie ma do niego dostępu.

Niektóre grupy pingwinów zdołały przetrwać tzw. masowe wymieranie, które 65 mln lat temu doprowadziło do zagłady dinozaurów. Świadczą o tym analizy najstarszych na świecie, nowozelandzkich skamieniałości tych ptaków - informuje serwis "News in Science".

Muzeum Powstania Warszawskiego buduje replikę bombowca Liberator B-24J, którego oryginał latał nad powstańczą Warszawą. Zgodnie z planami władz muzeum, gotowa kopia stanie w jednej z hal 3 maja tego roku.

Kilkadziesiąt nowych genów, które mogą wpływać na preferencje do picia alkoholu, a co za tym idzie - na skłonności do alkoholizmu, zidentyfikowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Japońscy naukowcy zaprezentowali w Tokio wydobyty na Antarktyce blok lodu, którego wiek oceniają na milion lat. Jak twierdzą, ten najstarszy z dotychczas wydobytych bloków lodowych może kryć ważne wskazówki dotyczące zmiany klimatu na Ziemi.

Złoty karaś (Carassius auratus), przodek złotej rybki, potrafi przeżyć wiele miesięcy bez tlenu. Naukowcom z Oslo udało się ustalić, jak tego dokonuje.

Archeolodzy odkryli ogromną piramidę sprzed 1500 lat, ukrytą na terenie dzielnicy robotniczej mista Meksyk. Piramida znajduje się wewnątrz wzgórza, na którym corocznie organizowana jest inscenizacja drogi krzyżowej.

Żywność genetycznie modyfikowana (GMO) nie jest niebezpieczna dla zdrowia ludzi, ale to konsument powinien wybierać, czy chce takie produkty jeść, czy nie - uważa główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz.

Władze indonezyjskie wydały już firmom wyrębu lasów koncesje obejmujące ponad jedną czwartą lasów zachodniej Papui - alarmuje organizacja Greenpeace.

Prusaki "decydują" np. o wyborze kryjówki, stosując zasady prostej demokracji. Każdy z owadów ma jednakowy wpływ na los całej grupy. Potwierdziły to doświadczenia, których wyniki opublikowano w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Dwa nienaruszone grobowce z okresu I dynastii, najstarsza znana "paleta pisarza" i gliniane modele spichlerzy - to tylko niektóre spośród ostatnich znalezisk polskich archeologów w Tell el-Farcha. Polska Ekspedycja Archeologiczna do Wschodniej Delty Nilu we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej odkryła ostatnio w Tell el-Farcha figury ze złotej blachy sprzed 5 tys. lat.

Jeden największych superkomputerów w Europie powstanie w Gdańsku. Będzie miał on moc obliczeniową 25 TFLOPs (25 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) - poinformowała firma Intel.