Świat nauki (archiwalne artykuły)

Rembrandt mógł być zezowaty. Tak twierdzą naukowcy amerykańscy, którzy analizowali autoportrety tego siedemnastowiecznego holenderskiego artysty - informuje serwis "News in Science".
Skłonność do raka prostaty może być związana z mutacjami w tzw. DNA mitochondrialnym, które dziedziczy się po matce - wskazują wyniki badań amerykańskich. Informację tę podaje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Zamrożony hel-4 choć ma postać ciała stałego, zachowuje się też jak płyn pozbawiony lepkości - informuje "Nature".Naukowcy z Pennsylvania State University prawdopodobnie odkryli zupełnie nową postać materii - "ciało superstałe", czyli ochłodzony do skrajnie niskiej temperatury hel-4.
Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza (IWC) przyjęła rezolucję korzystną dla krajów, które zabiegają o obalenie obowiązującego od 20 lat moratorium na polowanie na wieloryby.
Według autorów pracy opublikowanej w lipcowym numerze "International Journal of Obesity" aktywność fizyczna dzieci jest kontrolowana biologicznie, nie zaś przez wpływy środowiskowe.
Chińscy archeolodzy odkryli w prowincji Hunan (środkowe Chiny) duży grobowiec sprzed 2000 lat, będący najprawdopodobniej grobem arystokraty - donosi serwis internetowy China.org. To największy odkryty grobowiec w całej prowincji Hunan, przewyższający rozmiarami grobowiec Mawangdui, rozsławiony odkryciem ciała kobiety sprzed 2000 lat.
Pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy pobudza część kory mózgowej, do której przylega podczas rozmowy - donoszą włoscy naukowcy na łamach czasopisma "Annals of Neurology". Odkrycie to jest istotne zwłaszcza ze względu na potencjalny wpływ tego zjawiska na chorych na padaczkę i inne choroby neurologiczne.
Znaleziona w Hiszpanii skamieniałość może reprezentować najmłodszego, wspólnego przodka wszystkich współczesnych orangutanów, szympansów, goryli oraz ludzi - ogłoszono w "Science".
Dwa nowe księżyce Plutona nazywają się Nyx i Hydra - poinformowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Na początku listopada 2005 roku NASA poinformowała, że przy pomocy Teleskopu Hubble'a udało się odkryć dwa nowe księżyce Plutona.
Książka "Pozostał po nich ślad..." ukazała się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Historyk muzeum Adam Cyra przybliża w niej historię bloku 11, zwanego Blokiem Śmierci, w niemieckim obozie Auschwitz.
Odtwarzacz łączy małe wymiary , super wzornictwo i dużą pojemność z możliwością odtwarzania muzyki, filmów, przeglądania zdjęć i słuchania radia UKF
Geny, które są odpowiedzialne za rozmiar i stopień złożoności naszego mózgu, ewoluowały o wiele szybciej niż odpowiednie geny u nie-człekokształtnych małp i innych ssaków - donosi nowy numer "Cell".
Puszczanie kaczek na wodzie jest zabawą powszechnie znaną. Niełatwo jednak zostać w niej mistrzem i zbliżyć się do rekordu, czyli 38 odbić kamienia od tafli wody. Być może pomogą w tym najnowsze badania naukowe, o których informuje "Nature".
Na pograniczu woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego rozpoczęła się akcja obrączkowania młodych rybołowów. Z monitoringu prowadzonego przez Komitet Ochrony Orłów wynika, że w Polsce od kilku lat populacja lęgowa tych ptaków drapieżnych sukcesywnie maleje - poinformował PAP ornitolog Adam Mrugasiewicz, członek Komitetu Ochrony Orłów.
Mrówki pustynne mają wewnętrzny licznik, który pozwala im oceniać pokonywane odległości na podstawie liczby wykonanych kroków - wskazują niemieckie badania. Te pracowite owady wykorzystują swój wewnętrzny pedometr, by znaleźć powrotną drogę do gniazda z wyprawy po jedzenie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności