
Chińscy archeolodzy są przekonani, że prehistoryczne artefakty wydobyte przez nich na różnych stanowiskach wzdłuż linii kolejowej Qinghai-Tybet dowodzą działalności człowieka na tych terenach od co najmniej 30 000 lat - donosi serwis internetowy Xinhuanet.

Potrzeba mniej niż 1 sekundy, by laserowy system kontroli jakości nowo wyprodukowanych opon samochodowych przeanalizował powierzchnię opony i wykrył ewentualne uchybienia produkcyjne mogące zagrażać bezpiecznemu użytkowaniu opon, informuje "Optics&Laser Europe".

Lipiec to doskonały czas na podziwianie meteorów. Swoją aktywność rozpoczynają Perseidy, Pegazydy, Aquarydy, Capricornidy, a także inne, słabiej poznane, roje meteorów.

Władze ignorowały żądania robotników i lekceważyły informacje na temat nastrojów wśród mieszkańców miasta w 1956 roku - wynika z referatów naukowców wygłoszonych na konferencji "Poznański Czerwiec 1956. uwarunkowania - przebieg - konsekwencje"

Upodobanie do mięsa i ryb dziedziczymy, natomiast skłonność do słodyczy oraz owoców i warzyw jest prawdopodobnie wynikiem wychowania i przyzwyczajenia - poinformowali naukowcy w internetowej wersji "Journal of Physiology and Behaviour".

Fundusze ekologiczne wspierające inwestycje w ochronie środowiska w Polsce działają bardzo dobrze, niepokojący jest jednak fakt, że od końca lat 90. spada zainteresowanie inwestorów tą dziedziną gospodarki - uważa prof. Tomasz Żylicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Udomowienie psów sprawiło, że w ich DNA zaczęły gromadzić się mutacje, które normalnie byłyby eliminowane w dzikiej populacji. Dzięki nim dużo łatwiej można było kształtować psie rasy - wskazują szwedzko-irlandzkie badania. Informację na ten temat zamieszcza tygodnik "New Scientist".

Chińscy archeolodzy odkryli dowody, że przy budowie słynnego mauzoleum Armii z Terakoty, miejsca spoczynku pierwszego cesarza Chin, który zmarł ponad 2200 lat temu, pracowali także obcokrajowcy - donosi serwis internetowy Guardian UK.

Epson przedstawia EMP-S4, wszechstronny projektor 3LCD przeznaczony do biur i sal wykładowych, który zapewnia większą jasność i ulepszoną jakość obrazu w przystępnej cenie.

Monitory ciekłokrystaliczne (LCD) wypierają kineskopowe (CRT). W 2006 roku LCD stanowić będą 69 proc. wszystkich sprzedanych na świecie monitorów - twierdzą analitycy, cytowani w portalu informatycznym EETimes

Do uformowania wielkich wapiennych słupów w jeziorze Wan we wschodniej Turcji przyczyniły się drobnoustroje sinice i inne bakterie - dowodzą badania opublikowane w prestiżowym amerykańskim periodyku naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Misja NASA, oznaczona STS-121, będzie też ostatnią z dwóch tzw. misji testowych NASA. Pierwsza z nich odbyła się w lipcu 2005 r.
Ich celem jest sprawdzenie stanu wahadłowców i przetestowanie procedur naprawczych oraz efektów modernizacji promów.

Podczas prac budowlanych prowadzonych na jarosławskiej starówce natrafiono na obszerne fragmenty dawnych murów obronnych miasta - poinformowała PAP inspektor ds. zabytków archeologicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Przemyślu Małgorzata Schild.

Rozwijanie produkcji roślin genetycznie zmodyfikowanych (GMO) w Polsce jako surowca dla sektora biopaliw, później jako komponentów pasz, a na końcu - na potrzeby przemysłu spożywczego, zaproponowano na wtorkowej konferencji popularnonaukowej w Sejmie.

Każdy może mieć wkład w walkę z globalnym ociepleniem - przekonywali we wtorek w Warszawie ekolodzy z WWF Polska. Jak walczyć? Tego można się dowiedzieć dzięki "Mapie świata 2050", dostępnej od 27 czerwca. Pokazuje ona przyszły wpływ ocieplenia na różne miejsca na Ziemi.