Świat nauki (archiwalne artykuły)

Nie tylko ludzie są zdolni do empatii. Naukowcy z Kanady zaobserwowali podobną cechę również u myszy. Opis tego niezwykłego odkrycia zamieszcza tygodnik "Science". Dotychczas naukowcy zakładali, że zdolność empatii, czyli współodczuwania z innymi, jest wyjątkową ludzką cechą i ewentualnie może występować wśród naczelnych.
Dwa dobrze zachowane wraki statków handlowych z XVIII wieku zostały odkryte na Karaibach przez zespół archeologów z Uniwersytetu w Bristolu - donosi serwis internetowy BBC News. Archeolodzy poszukują wraku brytyjskiego okrętu HMS Nymph, który zatonął w 1783 r. na akwenie Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Lokalizację wraku HMS Nymph ustalono wstępnie w 1969 r., namiary jednak okazały się błędne.
Nowy układ pamięci, który działa w sposób przypominający dysk twardy, ma wkrótce trafić na rynek. Firma Freescale, niegdyś część firmy Motorola, opracowała pamięć magnetorezystywną MRAM (ang. Magnetoresistive Random Access Memory).
Dzięki urządzeniu do nagrywania zapachów nawet zdjęcia z wakacji będą mogły pachnieć latem - informuje "New Scientist". Nagrywanie obrazów i dźwięków jest stosunkowo proste. W przypadku obrazu wideo wystarczy rejestrować odcienie czerwieni, zieleni i niebieskiego.
Lokalne wymieranie reniferów na terenie Europy było w przeszłości związane z ocieplaniem się plejstoceńskiego klimatu. Paleontolodzy dowiedli tego na podstawie wyników badań warstw archeologicznych w jednej z francuskich jaskiń - informuje serwis internetowy Uniwersytetu Waszyngtońskiego.
Przekroczono barierę 100 milionów pikseli (100 MPix) w produkcji matryc CCD - poinformowała DALSA Corporation.
Nieprzebyte puszcze w Szkocji, które zdaniem starożytnych autorów zagrodziły drogę Rzymianom, to fikcja mająca uchronić sławę niezwyciężonych legionów. W rzeczywistości Rzymianie zrezygnowali z podboju w obliczu oporu Piktów - informuje serwis internetowy "The Scotsman".
W Chinach za jedyne 1000 juanów (400 złotych) można za pomocą testu DNA przekonać się o swoim
pokrewieństwie z najsłynniejszym starożytnym chińskim filozofem, Konfucjuszem - podał lokalny dziennik "Xinwen Chenbao".
Kondensat fermionów to nowy stan skupienia materii, odkryty przez amerykańskich fizyków. Jego zbadanie być może pozwoli na lepsze zrozumienie zjawiska nadprzewodnictwa - informuje "Nature".
Dwadzieścia lat po katastrofie w Czarnobylu fauna i flora Finlandii nosi ciągle ślady opadów radioaktywnych z alarmująco wysokim wskaźnikiem Cezu-137, stwierdzonym u ryb i grzybów - ogłosił w środę fiński urząd bezpieczeństwa atomowego (STUK).
Mózgi małp są przystosowane do rozpoznawania drobnych szczegółów w wyglądzie różnych twarzy - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru czasopisma "Nature". Ludzie i małpy moga mieć ten sam neurologiczny mechanizm rozpoznawania twarzy.
Starożytny monument, pochodzący z I w. n.e., odkryty został w Dolinie Grobowców w Palmirze (obecnie Tadmor) w Syrii, starożytnym mieście położonym w oazie na Pustyni Syryjskiej - donosi serwis internetowy SANA.
Największy przyrost dostępu szerokopasmowego nastąpił w I kw. 2006 roku w regionie Azji i Pacyfiku. Obecnie 40 proc. światowego dostępu szerokopasmowego znajduje się w tym regionie. W Polsce jego przyrost w I kw. 2006 roku wyniósł nieco ponad 18 proc. - stwierdza upubliczniony w piątek raport firmy analitycznej Point Topic.
Dobrze zachowane szczątki dinozaura sprzed 225 mln lat znaleziono w południowej Brazylii. Jego najbliżsi krewniacy żyli na terenie obecnej Europy.
Materia opada na czarne dziury nie tylko pod wpływem pola grawitacyjnego, ale także magnetycznego - wynika z artykułu, opublikowanego w najnowszym numerze czasopisma "Nature".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności