
Przyszłość energii atomowej to jeden z
najważniejszych tematów naukowej imprezy ESOF 2006 (EuroScience Open Forum), odbywającej się w Monachium w dniach 15-19 lipca. W forum bierze udział ponad 2500 gości, są wśród nich europejscy naukowcy, przedstawiciele przemysłu, dziennikarze.

Ewolucja ptaków pokrewnych ptakom współczesnym odbywała się już w kredzie, w czasie panowania dinozaurów - informuje najnowsze "Nature". Wskazują na to analizy skamieniałości dorosłego ptaka z Antarktyki, znalezionego na wyspie Vega. Ptak ten żył w kredzie, około 70 mln lat temu, obok dinozaurów. Od miejsca, w którym znaleziono jego szczątki, nazwano go Vegavis iaai.

Po 10 latach pracy nad projektem, międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się wysłać w kosmos sondę PAMELA. To pierwszy satelita, którego zadaniem będzie badanie antymaterii - czytamy na stronie serwisu Nature.com.

Tradycję produkcji średniowiecznego piwa podjęli po 500 latach przerwy zakonnicy z angielskiej katedry Canterbury. Produkcja napoju opiera się na procedurze wypracowanej przez zakonników w XII w. - informuje serwis internetowy "BBC News".

Naukowcy z Uniwersytetu Harwardzkiego ogłosili początek prac nad klonowaniem embrionów ludzkich, które mają być źródłem komórek macierzystych. Prace finansowane są jedynie ze środków prywatnych, co pozwala ominąć federalne restrykcje dotyczące takich badań. Koszt projektu ocenia się na miliony dolarów.

Śmieci z tak odległych krajów jak Japonia i Brazylia morze wyrzuca na plażę szkockiego archipelagu Saint Kilda (Hebrydy Zewnętrzne) - donosi Reuter.

Ludzie nie są jedynymi stworzeniami, które słyszą ostre, wysokie dźwięki bzyczenia komarów. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że komary słyszą się nawzajem i na podstawie generowanego podczas lotu bzyczenia kolegów i koleżanek
rozróżniają ich płeć oraz łączą się w pary - donosi najnowszy numer "Current Biology".

Zdjęcia zabytków i stanowisk archeologicznych, wykonane przez polskich naukowców podczas misji wojskowej w Iraku, można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Zdjęcia pokazują, jak zabytki - na ogół pozbawione dozoru - przetrwały wojnę. W wielu przypadkach to pierwsza od lat dokumentacja najcenniejszych miejsc w prowincjach Babil i Diwanija.

W końcu 2010 roku liczba światowych abonentów telewizji mobilnej, transmitowanej przez zaawansowane telefony komórkowe i urządzenia mobilne z funkcją telefonu komórkowego, będzie wynosiła 102 mln - stwierdziła firma analityczna In-Stat w upublicznionym raporcie.

Poszukiwane od stu lat gruczoły łojowe w skórze mamuciej, które ułatwiały tym zwierzętom życie w mroźnym klimacie, odkryli naukowcy z Rosji - informuje serwis "Alphagalileo".

NASA oceniła, że stan osłony termicznej Discovery nie budzi niepokoju i pozwala na powrót wahadłowca na Ziemię. "System osłony termicznej jest w stu procentach gotowy do wejścia" (w atmosferę ziemską) - oznajmiło centrum kosmiczne w Houston w stanie Texas.

Dzięki specjalnej technice, wykorzystanej przez Polaków, satelita Integral może obecnie analizować dane z błysków gamma, które pojawiły się na skraju pola widzenia instrumentu - informuje najnowszy numer czasopisma "Astronomy & Astrophysics".

Dzięki wyłączeniu lub utracie jednego genu, w dorosłym uchu mogą powstawać nowe komórki rzęsate, dzięki którym słyszymy - zaobserwowali badacze z USA. Wyniki badań, które otwierają drogę nowej terapii głuchoty związanej z wiekiem, zamieszcza pismo "Science".

Analiza zachowania pęcherzyków gazu w cieczy może wyjaśnić zjawiska zachodzące w urządzeniach przemysłowych - podaje serwis "EurekAlert". Wielu miłośników piwa obserwowało pęcherzyki gazu przyklejone do ściany szklanki, które zamiast wypływać na powierzchnię zagłębiają się.

Białe ślady, które czasem zostawiają na
niebie samoloty przelatujące na dużych wysokościach mają wpływ na środowisko i przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Najbardziej szkodliwe są zaś te, które powstały podczas nocy i w porze zimowej - twierdzą naukowcy na łamach nowego "Nature".