
Kazachstan wystrzelił z kosmodromu Bajkonur swojego pierwszego satelitę. Start rosyjskiej rakiety Proton, która wyniesie go na orbitę, obserwowali prezydenci Rosji i Kazachstanu, Władimir Putin i Nursułtan Nazarbajew. KazSat 1 będzie służył do transmisji radiowych i telewizyjnych w Kazachstanie, trzech innych republikach Azji Środkowej: Uzbekistanie, Kirgistanie i Turkmenistanie, oraz w części Rosji.

Szekspir mógł chorować na syfilis - to najnowsza hipoteza amerykańskiego naukowca. Łysina poety i problemy zdrowotne były skutkami zatrucia organizmu rtęcią, używaną w leczeniu tej choroby - informuje serwis "News in Science". Zatrucie rtęcią tłumaczyłoby wiele problemów zdrowotnych dramaturga, tj. drżenie ciała czy stany wzburzenia, ale także wycofanie się z życia towarzyskiego i "niemoc twórczą" - twierdzi dr John Ross z amerykańskiego Tufts University.

Canyon Technology, firma ceniona w wielu krajach świata za wysoką jakość produktów połączoną ze świetną stylistyką, wprowadza na rynek polski Trenera GPS (ang. GPS Outdoor Trainer) ze znanej już na rynku linii sportowej.

Plemniki wyhodowane z zarodkowych komórek macierzystych mogą dać początek nowemu życiu - wykazały badania niemiecko-brytyjskie. Wykorzystując te plemniki naukowcy po raz pierwszy uzyskali potomstwo mysie: siedem noworodków, z których 6 osiągnęło dorosłość - informuje pismo "Developmental Cell".

Kolejna postać węgla jaką udało się uzyskać ma postać pianki i jest przyciągana przez magnes - informuje "Nature". Gąbczaste ciało stałe uzyskali fizycy z Australian National University w Canberrze, ostrzeliwując próbkę węgla laserem dającym 10 tysięcy impulsów na sekundę. W temperaturze 10 000 stopni Celsjusza powstała sieć węglowych rurek, mierzących miliardowe części metra.

W Norwegii narodził się pomysł przechowywania w opróżnionych z gazu podmorskich kawernach dwutlenku węgla-CO2, powstającego przy spalaniu paliw naturalnych, głównie węgla.

Śluz pokrywający płastugi może być źródłem nowego antybiotyku przeciw bakteriom opornym na obecnie stosowane leki - wskazują najnowsze badania norweskie, o których informuje serwis internetowy AlphaGalileo.

Ogromna kolekcja koreańskiej porcelany z XII wieku została wydobyta przez archeologów z dna morskiego u południowo-zachodnich wybrzeży Korei Południowej - donosi serwis internetowy Korea Times.

Przewodzące prąd elektryczny polimery, zmieniające swą barwę wskutek przepływu prądu elektrycznego (elektrochromowe), zostały wykorzystane jako materiał umożliwiający gromadzenie danych cyfrowych. Urządzenie to, zbudowane tylko z 9 aktywnych barwnych punktów, może pomieścić nawet 1023 bitów danych - donosi "Journal of Materials Chemistry".

Przyszłość energii atomowej to jeden z
najważniejszych tematów naukowej imprezy ESOF 2006 (EuroScience Open Forum), odbywającej się w Monachium w dniach 15-19 lipca. W forum bierze udział ponad 2500 gości, są wśród nich europejscy naukowcy, przedstawiciele przemysłu, dziennikarze.

Ewolucja ptaków pokrewnych ptakom współczesnym odbywała się już w kredzie, w czasie panowania dinozaurów - informuje najnowsze "Nature". Wskazują na to analizy skamieniałości dorosłego ptaka z Antarktyki, znalezionego na wyspie Vega. Ptak ten żył w kredzie, około 70 mln lat temu, obok dinozaurów. Od miejsca, w którym znaleziono jego szczątki, nazwano go Vegavis iaai.

Po 10 latach pracy nad projektem, międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się wysłać w kosmos sondę PAMELA. To pierwszy satelita, którego zadaniem będzie badanie antymaterii - czytamy na stronie serwisu Nature.com.

Tradycję produkcji średniowiecznego piwa podjęli po 500 latach przerwy zakonnicy z angielskiej katedry Canterbury. Produkcja napoju opiera się na procedurze wypracowanej przez zakonników w XII w. - informuje serwis internetowy "BBC News".

Naukowcy z Uniwersytetu Harwardzkiego ogłosili początek prac nad klonowaniem embrionów ludzkich, które mają być źródłem komórek macierzystych. Prace finansowane są jedynie ze środków prywatnych, co pozwala ominąć federalne restrykcje dotyczące takich badań. Koszt projektu ocenia się na miliony dolarów.

Śmieci z tak odległych krajów jak Japonia i Brazylia morze wyrzuca na plażę szkockiego archipelagu Saint Kilda (Hebrydy Zewnętrzne) - donosi Reuter.