
Kraje członkowskie Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie ograniczonego finansowania z unijnych funduszy badań na komórkach macierzystych.

Największy w Meksyku detektor mionów pod piramidą w miejscowości Teotihuacan, "Mieście Bogów", pomaga zlokalizować komory grobowe w Piramidzie Słońca - informuje BBC. Elementarne cząstki - miony - powstają, gdy promieniowanie kosmiczne bombarduje atmosferę Ziemi. Poruszają się one niemal z prędkością światła i przenikają przez obiekty.

Szybkie zmiany klimatu w ostatnich kilku dekadach powodują dziedziczne zmiany genetyczne u tak różnych zwierząt, jak wiewiórki, ptaki i komary - piszą naukowcy amerykańscy na stronach tygodnika "Science". To dowód na to, że z powodu ocieplenia ewolucja nabiera tempa.

Liczba starszych braci wpływa na prawdopodobieństwo skłonności homoseksualnych u mężczyzny. Zależność ta dotyczy jednak wyłącznie braci biologicznych - wynika z artykułu zamieszczonego na łamach najnowszego numeru pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Archeolodzy odkryli w północnych Chinach grobowiec mężczyzny i kobiety pochowanych 1000 lat temu - donosi serwis internetowy Shanghai Daily. Grobowiec odkryty został w odległości 45 km na południe od miasta Hohhot, regionalnej stolicy w Autonomicznym Regionie Wewnętrznej Mongolii.

Wirtualny świat, który pozwoli w obiektywny sposób zbadać występowanie zdolności telepatycznych u ludzi, został stworzony przez brytyjskich naukowców. To efekt współpracy psychologów i informatyków z Uniwersytetu w Manchesterze.

Najbliższym żyjącym krewnym wielorybów jest hipopotam - poinformowali biolodzy w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Do 2024 roku Chiny planują wysłać człowieka na Księżyc - podała gazeta "Wen Wei Po" w Hongkongu. Zdaniem dziennika, przygotowania do księżycowej misji mają ruszyć już na początku przyszłego roku, kiedy Chiny planują umieścić na orbicie Księżyca satelitę do obserwacji jego powierzchni.

Naukowcy odkryli mutację w chromosomie 17, która ulega pozytywnej selekcji w populacji Europejczyków - donosi Nature genetics. Selekcja naturalna polega na tym, że środowisko daje większe szanse na przetrwanie i wydanie na świat potomstwa osobnikom, które posiadają określone geny przydatne w tym środowisku. Geny te
są więc przekazywane z pokolenia na pokolenie i rośnie liczba osobników w populacji je posiadająca.

W majonezie można zaobserwować tajemnicze siły, wcześniej przypisywane tylko materiałom na kamizelki kuloodporne - informuje pismo "Physical Review Letters". Zjawisko, określane jako "negative normal stress", to siła przyciągania, występująca w określonych warunkach w niektórych cieczach. Po raz pierwszy opisano je mniej więcej ćwierć wieku temu.

Dzięki zamontowaniu kamer w ostępach dżungli na Borneo, po raz pierwszy sfotografowano nosorożca żyjącego na tej wyspie w stanie dzikim - informuje organizacja ekologiczna WWF.

Ojcostwo korzystnie wpływa na mózg - odkryli naukowcy amerykańscy badają samce marmozety zwyczajnej (Callithrix jacchus), małpy szerokonosej nazywanej też matołką - podaje "New Scientist".

Ceramiczne kulki odkryte w dużej liczbie w słynnych ruinach Yinxu w środkowych Chinach służyły prawdopodobnie jako pociski do proc - donosi serwis internetowy Xinhuanet.

Wyniki eksperymentów wskazują na możliwość stosowania światła laserowego do bezpiecznego niszczenia tkanek (np. tkanki tłuszczowej), umiejscowionych głęboko wewnątrz żywego organizmu, bez niszczenia tkanek otaczających naświetlane miejsce - donosi "LaserFocusWorld".

To nie uderzenie meteorytu zdziesiątkowało życie na Ziemi około 250 mln lat temu, na granicy permu i triasu. Największe wymieranie w dziejach Ziemi spowodowane było niedostatkiem tlenu - ówczesne organizmy udusiły się i przegrzały wskutek ocieplenia - czytamy w najnowszym "Science".