Świat nauki (archiwalne artykuły)

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Aberdeen w Szkocji odkryli pozostałości prawdopodobnie jednego z najstarszych szkockich kościołów - donosi serwis internetowy BBC News.
Firma IMAGIS wprowadziła na rynek nowy system nawigacyjny MapaMap traffic Polska.
MapaMap traffic to kompletny zestaw do nawigacji gotowy do pracy natychmiast po kupieniu, przymocowaniu do szyby na dołączonym uchwycie z przyssawką i włączeniu.
Rośnie liczba osób korzystających przez internet z tradycyjnych mediów. W maju br. 62,7 proc. internatów czytało w ten sposób dzienniki, zaś 67 proc. słuchało przez internet radia - wynika z sondażu internetowego firmy badawczej Gemius, przekazanego PAP.
Znaleziono skamieniałość najstarszego przodka dzisiejszych żółwi morskich żyjących w zachodniej Australii i jednego z najstarszych na świecie - podaje serwis "News in Science".
Potężny bolid, obserwowany nad północną Polską, poruszał się prawdopodobnie zbyt szybko, aby dać spadek meteorytu - wynika z analizy, zaprezentowanej na stronach internetowych Polskiej Sieci Bolidowej.
Autorem najstarszego zachowanego listu miłosnego napisanego prozą po polsku jest Marcin z Międzyrzecza, sekretarz biskupa poznańskiego Stanisława Ciołka. List pochodzi z XV wieku.
Decyzja o możliwym finansowaniu z funduszy UE badań z wykorzystaniem komórek macierzystych podważa zdaniem europosła Konrada Szymańskiego (PiS) zaufanie do procesu integracji; dziwi go zwłaszcza postawa Niemiec i Irlandii.
Przed dwoma miliardami lat prędkość światła na Ziemi była nieco mniejsza niż obecnie - informuje "New Scientist". Wyniki analizy pozostałości naturalnego reaktora jądrowego Oklo przyniosły nowe dowody, że prędkości, z jaką światło biegło przed miliardami lat i z jaką pokonuje przestrzeń teraz, wcale nie są jednakowe.
Coraz dłuższa część roku bez pokrywy lodowej na południowym Morzu Beauforta może zmusić tamtejsze populacje niedźwiedzi polarnych do kanibalizmu - wynika z badań amerykańskich i kanadyjskich naukowców.
Słonie unikają spadzistego terenu i nie lubią chodzić pod górkę - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Current Biology". Fritz Vollrath z University of Oxford oraz eksperci z organizacji Save the Elephants Jake Wall i Iain Douglas-Hamilton wykorzystali globalny system pozycjonowania satelitarnego (GPS) do śledzenia wędrówek słoni po sawannie w północnej Kenii.
Chińscy archeolodzy odkryli w północno-wschodnich Chinach zespół starożytnych grobowców o kształtach piramid, pochodzący sprzed ponad 3000 lat - donosi serwis internetowy Xinhuanet.
Za pomocą techniki zbliżonej do dziecięcej zabawy w stemplowanie kartek naukowcom udało się otrzymać papierowe mikrosensory, które mogą służyć jako detektory chemikaliów, zmian temperatury, czujniki pojawiania się korozji oraz zmian biologicznych w próbce - informuje "Smart Materials and Structures".
Wyjątkowy, niemal kompletny, szkielet prehistorycznego krokodyla znaleziony w Brazylii przemawia za teorią, według której około 70 mln lat temu Ameryka Południowa i Madagaskar były ze sobą połączone.
Efektowne zdjęcia nowych plam na Jowiszu
udało się uzyskać przy pomocy teleskopu Gemini - informują strony internetowe Gemini Observatory. Wielka Czerwona Plama to twór w atmosferze Jowisza obserwowany od czasów wynalezienia pierwszego teleskopu. Teraz największa planeta Układu Słonecznego funduje nam spektakl w postaci narodzin nowego obiektu podobnego typu.
Odkryto pomieszczenie, w którym Leonardo da Vinci mógł zacząć pracę nad jednym z jego najsłynniejszych dzieł, "Moną Lisą" - czytamy w serwisie "News in Science".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności