Świat nauki (archiwalne artykuły)

Ludzie nie są jedynymi stworzeniami, które słyszą ostre, wysokie dźwięki bzyczenia komarów. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że komary słyszą się nawzajem i na podstawie generowanego podczas lotu bzyczenia kolegów i koleżanek
rozróżniają ich płeć oraz łączą się w pary - donosi najnowszy numer "Current Biology".
Zdjęcia zabytków i stanowisk archeologicznych, wykonane przez polskich naukowców podczas misji wojskowej w Iraku, można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Zdjęcia pokazują, jak zabytki - na ogół pozbawione dozoru - przetrwały wojnę. W wielu przypadkach to pierwsza od lat dokumentacja najcenniejszych miejsc w prowincjach Babil i Diwanija.
W końcu 2010 roku liczba światowych abonentów telewizji mobilnej, transmitowanej przez zaawansowane telefony komórkowe i urządzenia mobilne z funkcją telefonu komórkowego, będzie wynosiła 102 mln - stwierdziła firma analityczna In-Stat w upublicznionym raporcie.
Poszukiwane od stu lat gruczoły łojowe w skórze mamuciej, które ułatwiały tym zwierzętom życie w mroźnym klimacie, odkryli naukowcy z Rosji - informuje serwis "Alphagalileo".
NASA oceniła, że stan osłony termicznej Discovery nie budzi niepokoju i pozwala na powrót wahadłowca na Ziemię. "System osłony termicznej jest w stu procentach gotowy do wejścia" (w atmosferę ziemską) - oznajmiło centrum kosmiczne w Houston w stanie Texas.
Dzięki specjalnej technice, wykorzystanej przez Polaków, satelita Integral może obecnie analizować dane z błysków gamma, które pojawiły się na skraju pola widzenia instrumentu - informuje najnowszy numer czasopisma "Astronomy & Astrophysics".
Dzięki wyłączeniu lub utracie jednego genu, w dorosłym uchu mogą powstawać nowe komórki rzęsate, dzięki którym słyszymy - zaobserwowali badacze z USA. Wyniki badań, które otwierają drogę nowej terapii głuchoty związanej z wiekiem, zamieszcza pismo "Science".
Analiza zachowania pęcherzyków gazu w cieczy może wyjaśnić zjawiska zachodzące w urządzeniach przemysłowych - podaje serwis "EurekAlert". Wielu miłośników piwa obserwowało pęcherzyki gazu przyklejone do ściany szklanki, które zamiast wypływać na powierzchnię zagłębiają się.
Białe ślady, które czasem zostawiają na
niebie samoloty przelatujące na dużych wysokościach mają wpływ na środowisko i przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Najbardziej szkodliwe są zaś te, które powstały podczas nocy i w porze zimowej - twierdzą naukowcy na łamach nowego "Nature".
Nie tylko ludzie są zdolni do empatii. Naukowcy z Kanady zaobserwowali podobną cechę również u myszy. Opis tego niezwykłego odkrycia zamieszcza tygodnik "Science". Dotychczas naukowcy zakładali, że zdolność empatii, czyli współodczuwania z innymi, jest wyjątkową ludzką cechą i ewentualnie może występować wśród naczelnych.
Dwa dobrze zachowane wraki statków handlowych z XVIII wieku zostały odkryte na Karaibach przez zespół archeologów z Uniwersytetu w Bristolu - donosi serwis internetowy BBC News. Archeolodzy poszukują wraku brytyjskiego okrętu HMS Nymph, który zatonął w 1783 r. na akwenie Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Lokalizację wraku HMS Nymph ustalono wstępnie w 1969 r., namiary jednak okazały się błędne.
Nowy układ pamięci, który działa w sposób przypominający dysk twardy, ma wkrótce trafić na rynek. Firma Freescale, niegdyś część firmy Motorola, opracowała pamięć magnetorezystywną MRAM (ang. Magnetoresistive Random Access Memory).
Dzięki urządzeniu do nagrywania zapachów nawet zdjęcia z wakacji będą mogły pachnieć latem - informuje "New Scientist". Nagrywanie obrazów i dźwięków jest stosunkowo proste. W przypadku obrazu wideo wystarczy rejestrować odcienie czerwieni, zieleni i niebieskiego.
Lokalne wymieranie reniferów na terenie Europy było w przeszłości związane z ocieplaniem się plejstoceńskiego klimatu. Paleontolodzy dowiedli tego na podstawie wyników badań warstw archeologicznych w jednej z francuskich jaskiń - informuje serwis internetowy Uniwersytetu Waszyngtońskiego.
Przekroczono barierę 100 milionów pikseli (100 MPix) w produkcji matryc CCD - poinformowała DALSA Corporation.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności