Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dwóch astronautów z krążącej po orbicie międzynarodowej stacji kosmicznej (ISS) udało się na długi spacer, aby wykonać zadania bardziej odpowiednie dla hydraulika, elektryka i fotografa.
Mam zaufanie do historyków Instytutu Pamięci Narodowej - tak doradca prezesa IPN Antoni Dudek mówi o publikacji "Wprost", który twierdzi, że słynny poeta był "cennym informatorem" SB. Z ustaleń historyków IPN wynika tymczasem, że Herbert nie był agentem, choć spotykał się z esbekami.
Nowy projektor SANYO PLV-80L jest pod względem konstrukcyjnym następcą modelu PLV-80. Projektor sprzedawany jest bez obiektywu – kupując go użytkownik ma do wyboru 5 różnych obiektywów – tak, że z łatwością może dobrać odpowiedni do własnych potrzeb.
Zidentyfikowano gen, który zapewnia ryżowi przetrwanie nawet do dwóch tygodni, gdy pole całkowicie zaleje woda. Włączenie genu do uprawnych odmian ryżu pomoże uchronić rolników przed wielkimi stratami związanymi z powodzią - czytamy w najnowszym "Nature".
Mamy pewność, że przeprowadzenie autostrady przez Dolinę Rospudy oznacza złamanie prawa, tak unijnego, jak i krajowego - mówi PAP Robert Cyglicki z organizacji ekologicznej Bankwatch Network.
Prąd elektryczny odgrywa ważną rolę w gojeniu się ran - dowiódł międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykazali też, że manipulując polem elektrycznym w miejscu uszkodzenia tkanki można przyspieszyć proces gojenia.
Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Aberdeen w Szkocji odkryli pozostałości prawdopodobnie jednego z najstarszych szkockich kościołów - donosi serwis internetowy BBC News.
Firma IMAGIS wprowadziła na rynek nowy system nawigacyjny MapaMap traffic Polska.
MapaMap traffic to kompletny zestaw do nawigacji gotowy do pracy natychmiast po kupieniu, przymocowaniu do szyby na dołączonym uchwycie z przyssawką i włączeniu.
Rośnie liczba osób korzystających przez internet z tradycyjnych mediów. W maju br. 62,7 proc. internatów czytało w ten sposób dzienniki, zaś 67 proc. słuchało przez internet radia - wynika z sondażu internetowego firmy badawczej Gemius, przekazanego PAP.
Znaleziono skamieniałość najstarszego przodka dzisiejszych żółwi morskich żyjących w zachodniej Australii i jednego z najstarszych na świecie - podaje serwis "News in Science".
Potężny bolid, obserwowany nad północną Polską, poruszał się prawdopodobnie zbyt szybko, aby dać spadek meteorytu - wynika z analizy, zaprezentowanej na stronach internetowych Polskiej Sieci Bolidowej.
Autorem najstarszego zachowanego listu miłosnego napisanego prozą po polsku jest Marcin z Międzyrzecza, sekretarz biskupa poznańskiego Stanisława Ciołka. List pochodzi z XV wieku.
Decyzja o możliwym finansowaniu z funduszy UE badań z wykorzystaniem komórek macierzystych podważa zdaniem europosła Konrada Szymańskiego (PiS) zaufanie do procesu integracji; dziwi go zwłaszcza postawa Niemiec i Irlandii.
Przed dwoma miliardami lat prędkość światła na Ziemi była nieco mniejsza niż obecnie - informuje "New Scientist". Wyniki analizy pozostałości naturalnego reaktora jądrowego Oklo przyniosły nowe dowody, że prędkości, z jaką światło biegło przed miliardami lat i z jaką pokonuje przestrzeń teraz, wcale nie są jednakowe.
Coraz dłuższa część roku bez pokrywy lodowej na południowym Morzu Beauforta może zmusić tamtejsze populacje niedźwiedzi polarnych do kanibalizmu - wynika z badań amerykańskich i kanadyjskich naukowców.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności