
Słonie unikają spadzistego terenu i nie lubią chodzić pod górkę - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Current Biology". Fritz Vollrath z University of Oxford oraz eksperci z organizacji Save the Elephants Jake Wall i Iain Douglas-Hamilton wykorzystali globalny system pozycjonowania satelitarnego (GPS) do śledzenia wędrówek słoni po sawannie w północnej Kenii.

Chińscy archeolodzy odkryli w północno-wschodnich Chinach zespół starożytnych grobowców o kształtach piramid, pochodzący sprzed ponad 3000 lat - donosi serwis internetowy Xinhuanet.

Za pomocą techniki zbliżonej do dziecięcej zabawy w stemplowanie kartek naukowcom udało się otrzymać papierowe mikrosensory, które mogą służyć jako detektory chemikaliów, zmian temperatury, czujniki pojawiania się korozji oraz zmian biologicznych w próbce - informuje "Smart Materials and Structures".

Wyjątkowy, niemal kompletny, szkielet prehistorycznego krokodyla znaleziony w Brazylii przemawia za teorią, według której około 70 mln lat temu Ameryka Południowa i Madagaskar były ze sobą połączone.

Efektowne zdjęcia nowych plam na Jowiszu
udało się uzyskać przy pomocy teleskopu Gemini - informują strony internetowe Gemini Observatory. Wielka Czerwona Plama to twór w atmosferze Jowisza obserwowany od czasów wynalezienia pierwszego teleskopu. Teraz największa planeta Układu Słonecznego funduje nam spektakl w postaci narodzin nowego obiektu podobnego typu.

Odkryto pomieszczenie, w którym Leonardo da Vinci mógł zacząć pracę nad jednym z jego najsłynniejszych dzieł, "Moną Lisą" - czytamy w serwisie "News in Science".

Kraje członkowskie Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie ograniczonego finansowania z unijnych funduszy badań na komórkach macierzystych.

Największy w Meksyku detektor mionów pod piramidą w miejscowości Teotihuacan, "Mieście Bogów", pomaga zlokalizować komory grobowe w Piramidzie Słońca - informuje BBC. Elementarne cząstki - miony - powstają, gdy promieniowanie kosmiczne bombarduje atmosferę Ziemi. Poruszają się one niemal z prędkością światła i przenikają przez obiekty.

Szybkie zmiany klimatu w ostatnich kilku dekadach powodują dziedziczne zmiany genetyczne u tak różnych zwierząt, jak wiewiórki, ptaki i komary - piszą naukowcy amerykańscy na stronach tygodnika "Science". To dowód na to, że z powodu ocieplenia ewolucja nabiera tempa.

Liczba starszych braci wpływa na prawdopodobieństwo skłonności homoseksualnych u mężczyzny. Zależność ta dotyczy jednak wyłącznie braci biologicznych - wynika z artykułu zamieszczonego na łamach najnowszego numeru pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Archeolodzy odkryli w północnych Chinach grobowiec mężczyzny i kobiety pochowanych 1000 lat temu - donosi serwis internetowy Shanghai Daily. Grobowiec odkryty został w odległości 45 km na południe od miasta Hohhot, regionalnej stolicy w Autonomicznym Regionie Wewnętrznej Mongolii.

Wirtualny świat, który pozwoli w obiektywny sposób zbadać występowanie zdolności telepatycznych u ludzi, został stworzony przez brytyjskich naukowców. To efekt współpracy psychologów i informatyków z Uniwersytetu w Manchesterze.

Najbliższym żyjącym krewnym wielorybów jest hipopotam - poinformowali biolodzy w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Do 2024 roku Chiny planują wysłać człowieka na Księżyc - podała gazeta "Wen Wei Po" w Hongkongu. Zdaniem dziennika, przygotowania do księżycowej misji mają ruszyć już na początku przyszłego roku, kiedy Chiny planują umieścić na orbicie Księżyca satelitę do obserwacji jego powierzchni.

Naukowcy odkryli mutację w chromosomie 17, która ulega pozytywnej selekcji w populacji Europejczyków - donosi Nature genetics. Selekcja naturalna polega na tym, że środowisko daje większe szanse na przetrwanie i wydanie na świat potomstwa osobnikom, które posiadają określone geny przydatne w tym środowisku. Geny te
są więc przekazywane z pokolenia na pokolenie i rośnie liczba osobników w populacji je posiadająca.