Świat nauki (archiwalne artykuły)

Jądro atomu wbrew powszechnej opinii nie jest zazwyczaj kulą. Zwykle ma kształt owalny, przypominający śliwkę lub gruszkowaty. O tajemnicach jądra atomowego mówiono podczas Festiwalu Nauki w Warszawie
Grzybice, które gnębią kakaowce, są dużym zagrożeniem dla światowej produkcji czekolady - alarmują naukowcy. Jak podkreśla prof. patologii roślin Randy Ploetz z Uniwersytetu Florydy w Homestead, już teraz choroby te powodują co roku 20-procentowe straty w zbiorach ziaren kakaowca, ale gdy się rozprzestrzenią straty mogą być jeszcze większe.
Nepalska firma farmaceutyczna postanowiła wspomóc zagrożone wyginięciem sępy -informuje "New Scientist". Zjadając padlinę, sępy pełnią ważną rolę sanitarną i zapobiegają szerzeniu się chorób. Jednak ich liczba na subkontynencie indyjskim dramatycznie spadła - z około 40 milionów dziesięć lat temu do zaledwie kilku tysięcy obecnie.
Brązowy krucyfiks zawierający relikwię Krzyża odkryli bułgarscy archeolodzy na terenie sanktuarium Perperikon - donosi serwis internetowy Sofia News Agency.
Dzięki Polakom zacieśniają się więzy współpracy między naukowcami i przedsiębiorcami z całej Europy. Na projekt GROW Unia Europejska przeznaczyła aż 7,5 miliona euro.
Skamieniałe kości nóg i miednicy hominida odnaleźli ostatnio antropolodzy pracujący w
Afarze - etiopskim regionie uważanym za jedną z kolebek człowiekowatych. Analiza zachowanych kości świadczy o tym, że nasz przodek sprzed ok. 4 mln lat chodził podobnie jak my na dwóch
nogach.
Europejscy astronomowie zapowiadają w 2010-2011 r. początek budowy teleskopu optycznego z głównym zwierciadłem o średnicy około 42 m. Byłby on cztery razy większy od obecnie istniejących.
Herbert Smith miał 15 lat, gdy w grudniu 1941 r. Japończycy zaatakowali Pearl Harbour. Starszy brat John był już w wojsku i Herbert chciał do niego dołączyć. Jak wielu ochotników, przy zgłaszaniu się do armii skłamał mówiąc, że ma lat 17.
Osiem nowych genów, które mogą wpływać na rozwój męskiej sylwetki i na męskie zdrowie reprodukcyjne, znaleziono w niezbadanym do tej pory fragmencie męskiego chromosomu Y. O wynikach pracy niemieckiego zespołu informuje pismo "Genome Research".
Czy to przypadek, że trawa jest zielona? Okazuje się, że rośliny odbijają najwięcej światła w kolorze, w którym najintensywniej świeci Słońce. Wydaje się, że Słońce świeci na żółto. A naprawdę największa ilość jego promieniowania ma barwę zieloną.
Saomai, najpotężniejszy tajfun, jaki nawiedził Chiny w ciągu ostatnich 50 lat, przeszedł nad południowo-wschodnimi Chinami w końcu ubiegłego tygodnia i spowodował śmierć 255 ludzi - wynika z najnowszego bilansu, przedstawionego w Pekinie.
W Niemczech ukazała się publikacja, w której
opisane są polskie osiągnięcia biotechnologiczne na polu rolnictwa, dietetyki, diagnostyki medycznej, farmacji, inżynierii środowiskowej - informuje serwis internetowy AlphaGalileo.
Gliniane naczynie zawierające ponad 400
średniowiecznych monet i ozdób ze srebra wykopano podczas przydomowych prac w Małogoszczy (Świętokrzyskie). Znalazca przekazał skarb służbie ochrony zabytków. Czeka go za to nagroda - poinformował PAP Dariusz Kalina z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach.
W 2010 roku rynek cyfrowej telewizji będzie
większy w Europie niż w USA - wynika z upublicznionego raportu firmy analitycznej Research and Markets. Jak stwierdza raport, w 2010 roku systemy telewizji cyfrowej zostaną upowszechnione w 14 krajach Europy - 12 krajach "starej" Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii.
Nowy gatunek krokodyla sprzed 40 milionów lat odkryto w tropikalnej Australii. Znalezisko to częściowo wypełnia lukę w naszej wiedzy na temat ewolucji krokodyli - zwierząt, które niewiele się zmieniły w stosunku do swoich przodków.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności