
Większość lasów deszczowych na indonezyjskiej wyspie Borneo może zniknąć w ciągu następnych pięciu lat - alarmują eksperci Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF). Leśnym obszarom, będącym siedliskiem wielu gatunków rzadkich zwierząt, najbardziej zagrażają masowe wyręby i pożary.

Ingerencja człowieka w środowisko może zmienić poligamiczne samce oposów australijskich w osiadłych monogamistów - czytamy w najnowszym "New Scientist".

Archeolodzy odnaleźli w Luksorze, w Środkowym Egipcie, pięć uszkodzonych posągów sfinksów, którym brakuje głów. Jak poinformowały egipskie władze, znalezisko pochodzi z alei łączącej sanktuarium Amona, świątynię wybudowaną w mieście przez faraonów, z Karnakiem.

Białko wyizolowane z krwi głębinowej ryby może pozwolić na produkcję dietetycznych lodów o obniżonej zawartości tłuszczu. Białko zawarte we krwi podobnej do węgorza ryby Macrozoarces americanus obniża temperaturę, w jakiej powstają kryształki lodu.

Sahelanthropus tchadensis to odrębny gatunek hominidów, najwcześniejszy z naszych dotychczas poznanych przodków z rodziny człowiekowatych. Wykazały to ostatnie badania materiału kostnego sprzed ok. 7 mln lat, których wyniki zostały opublikowane w najnowszym numerze magazynu "Nature".

Kierujący się w stronę Florydy huragan Ernesto i konieczność dokładnego zbadania skutków uderzenia pioruna w platformę startową promu kosmicznego Atlantis opóźniają jego start.

Szczep myszy, które zawsze są w dobrym nastroju, może pomóc w opracowaniu lepszych metod leczenia depresji - informuje pismo "Nature Neuroscience". Naukowcy z kanadyjskiego McGill University wspólnie z Francuzami z uniwersytetu w Nicei zajęli się genem TREK-1. Wpływa on na poziom serotoniny w mózgu, a wiadomo, że serotonina ma znaczący wpływ na nastrój, sen i zachowania seksualne.

Na Filipinach w piątek pobito światowy rekord w sadzeniu drzew - wzdłuż autostrad w całym kraju posadzono ich ponad 620 tysięcy. W zazielenianiu biegnących przez archipelag autostrad na długości niemal 3,5 tysiąca kilometrów, uczestniczyli politycy, obrońcy środowiska, urzędnicy, młodzież i dzieci.

"Perfumując się" przy pomocy skóry zrzuconej przez grzechotnika, amerykańskie wiewiórki stają się mało atrakcyjne dla tych drapieżnych gadów - informuje "New Scientist".

Poszukiwanie szczątków wuja polskiego astronoma Mikołaja Kopernika rozpoczęli w archikatedrze we Fromborku (warmińsko-mazurskie) archeolodzy. Badania porównawcze szczątków obu krewnych dadzą odpowiedź czy odkryta we Fromborku w ubiegłym roku czaszka z całą pewnością należy do Mikołaja Kopernika.

Zjawisko elektroluminescencji, nanocząstki oraz cienkie monowarstwy polimerowe warstwy wykorzystane zostały w konstrukcji nowych sensorów dotyku. Urządzenie opracowano z myślą o nadaniu wrażliwości dotyku robotom. Czułość "sztucznej, nanotechnologicznej skóry" jest podobna do wrażliwości ludzkich opuszków palców - donosi "Science".

Wymarły przed 40 tys. lat australijski lew workowaty posiadał najpotężniejszy zgryz spośród wszystkich kiedykolwiek istniejących ssaków - twierdzą australijscy naukowcy

Astronomowie, zgromadzeni na międzynarodowej konferencji w Pradze, chcą ostatecznie określić status Plutona. Od dawna dyskutuje się nad jego tożsamością jako planety. Problem ma rozwiązać nowa definicja planety, opracowana przez międzynarodowy zespół ekspertów.

Wiele budynków, które przetrwały na Gamla Stan sztokholmskim Starym Mieście pochodzi z XV w. Na podstawie dokumentów przechowywanych w miejskich archiwach dotychczas datowano je na wiek XVIII - informuje szwedzki serwis internetowy "The Local".

Ćwiczenia nie wpływają równie korzystnie na zdrowie i kondycję wszystkich ludzi. Niektórzy mogą odnosić z nich dużo mniej pożytku niż inni. A wszystko przez skomplikowany związek między dobrą formą a genami - informuje artykuł na łamach tygodnika "Nature".