
Stałe ocieplanie się klimatu może spowodować, że pod koniec XXI wieku w USA skurczą się o ponad 80 proc. tereny zdatne pod uprawy wysokiej jakości winogron - wynika z najnowszych analiz amerykańskich. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Nowoodkryte szczątki neandertalczyka z poważnymi uszkodzeniami prawego przedramienia potwierdzają, że życie przedstawicieli tego gatunku było bardzo niebezpieczne.

Naukowcom udało się opracować nowy, lekki ceramiczny materiał, który charakteryzuje się ogromną wytrzymałością na wysoką temperaturę. Materiał ten nie wykazuje śladów zniszczenia nawet w 2000 stopni Celsjusza, zatem jest idealny jako materiał do produkcji części silnikowych, silników rakietowych i odrzutowych - informuje "Journal of Materials Chemistry".

Lata młodości były dla tyranozaurów najlepsze. Dzieciństwo i starość - groźne i niebezpieczne -wynika z publikacji w najnowszym "Science". Jej autorzy szkicują możliwy scenariusz życia tych wielkich, drapieżnych gadów.

Nowy materiał na kombinezony kosmiczne potrafi wykorzystywać energię słoneczną do produkcji elektryczności, wykrywać i łatać dziury po mikrometeoroidach, zabijać bakterie i chronić przed promieniowaniem - informuje "New Scientist".

Krzysztof Kolumb, odkrywca Ameryki, nie miał pojęcia o rządzeniu i stosował okrutne metody wobec tubylców i osadników - wynika z dokumentu odkrytego i zbadanego ostatnio w Hiszpanii.

Zmiana działania tylko jednego enzymu w procesie powstawania mikroRNA (miRNA) może zapobiec błędnej regulacji produkcji miRNA w komórkach nowotworowych - donosi pismo "Genes & Development".

Wiązka fotonów, precyzyjnie nakierowana na nowotwór, przenika przez skórę i niszczy raka nie naruszając zdrowych komórek. O najnowocześniejszych osiągnięciach fizyki jądrowej wspomagających medycynę mówił w Warszawie dr hab. Zygmunt Szeliński z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Budowa rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego na dnie Bałtyku grozi bardzo poważnymi konsekwencjami ekologicznymi w tym akwenie - uważają polscy ekolodzy, którzy wzięli udział w rozpoczętej w poniedziałek dwudniowej konferencji w Darłowie nt. ochrony Bałtyku przed skutkami działalności gospodarczej.

Wiele gatunków dzikich pszczół w Wielkiej Brytanii i Holandii jest na granicy wyginięcia. W ciągu ostatnich 25 lat spadła też znacznie różnorodność zapylanych przez nie roślin - wskazują najnowsze analizy, które publikuje tygodnik "Science".

Zespół irańskich archeologów, pracujący na stanowiskach w Maneh i Samalqan w prowincji Chorasan w Iranie, odkrył cztery ludzkie szkielety pochodzące z 4400-4700 r. p.n.e. - donosi serwis internetowy IRNA.

Najnowsze odkrycie paleobiologiczne z Australii każe zapomnieć o milutkich torbaczach. Naukowcy natknęli się na skamieniałe szczątki kangura-zabójcy o wielkich kłach i zwierzęcia, które nazwali "demoniczną kaczką zagłady".

Program do gry w pokera, wykorzystujący teorię gier, wygrywa z programami, których działanie opiera się na ludzkim doświadczeniu - informuje serwis "EurekAlert".

Amerykańska firma Space Adventures Ltd., która zorganizowała już trzy prywatne podróże na krążącą po orbicie okołoziemskiej Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), zaoferowała dodatkowo spacer na zewnątrz stacji.

Wrocławska Hala Stulecia (Hala Ludowa) została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Wpisu dokonano podczas odbywającego się w Wilnie posiedzenia Komitetu UNESCO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury.