Świat nauki (archiwalne artykuły)

Im więcej dana osoba posiada krewnych uzależnionych od alkoholu, tym więcej alkoholu musi spożyć, by się upić - zaobserwowali badacze z USA. Artykuł na ten temat zamieszczony na łamach pisma "Alcoholism: Clinical and Experimental Research" potwierdza wpływ czynników genetycznych na predyspozycje do alkoholizmu.
Polskie urządzenie, mionowy system wyzwalania (tryger), zarejestrował pierwsze cząstki - na razie są to miony pochodzące z kosmosu. W laboratorium CERN w Genewie rozpoczęto właśnie zasadniczą fazę testów urządzenia zaprojektowanego i w dużej części wykonanego przez polskich naukowców - poinformował rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych(www.ipj.gov.pl), dr Marek Pawłowski.
Jak wyliczyli ekolodzy, od roku 1980 z powierzchni Ziemi zniknęło ponad 120 gatunków płazów spośród 5743 tys. wszystkich znanych nauce. Mówi się niekiedy wręcz o trwającym na całym świecie globalnym nowym wymieraniu.
Ludzie nie są jedynymi stworzeniami, które słyszą ostre, wysokie dźwięki bzyczenia komarów. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że komary słyszą się nawzajem i na podstawie generowanego podczas lotu bzyczenia kolegów i koleżanek rozróżniają ich płeć oraz łączą się w pary - donosi najnowszy numer "Current Biology".
Skarb złożony m.in. z ponad tysiąca zachowanych w doskonałym stanie srebrnych monet z czasów Władysława II Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego znaleźli w Dąbrowie Górniczej archeolodzy na terenie wykopalisk prowadzonych w hutniczej osadzie z XII wieku.
Dzięki chemicznej modyfikacji powierzchni płytki krzemowej metylotrichlorosilanem (MeSiCl3), wytworzono na niej cienką warstwę nowego materiału polimerowego o specyficznej trójwymiarowej nanostrukturze, która zmienia właściwości powierzchni, czyniąc ją idealnie hydrofobową (wodowstrętną) - donosi "Journal of Chemical American Society".
W południowej Anglii archeolodzy odkryli w otoczeniu kamiennych narzędzi pozostałości słonia - kości i kły. Był to przedstawiciel Palaeoloxodon antiquus, wymarłego gatunku słonia sprzed 400.000 lat - donosi serwis internetowy BBC News.
Astronauci Piers Sellers i Michael Fossum wyszli w poniedziałek w otwartą przestrzeń kosmiczną, by dokonać naprawy wagonika, obsługującego zewnętrzny transport szynowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Opublikowano kolejne, nieznane dotąd listy Alberta Einsteina, ujawniające szczegóły z jego życia prywatnego. Fizyk wspomina w nich o sześciu przyjaciółkach i tłumaczy żonie, że przytłaczają go one "niechcianym" uczuciem.
Plemniki wyhodowane z zarodkowych komórek macierzystych mogą dać początek nowemu życiu - wykazały badania niemiecko-brytyjskie. Wykorzystując te plemniki naukowcy po raz pierwszy uzyskali potomstwo mysie: siedem noworodków, z których 6 osiągnęło dorosłość - informuje pismo "Developmental Cell".
Laserową pensetę pozwalającą sortować atomy skonstruowali niemieccy fizycy. Wynalazek ten może być ważnym krokiem na drodze do kwantowego komputera - informuje "Nature". Fizykom z Uniwersytetu w Bonn udało się za pomocą lasera posortować siedem atomów cezu i ułożyć je w szereg.
Tuńczykom w Morzu Śródziemnym i północno-wschodnim Atlantyku grozi wyginięcie z powodu przełowienia - ostrzegła międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, apelując o natychmiastowy zakaz połowów tych wysoko cenionych ryb.
Mózgi małp są przystosowane do rozpoznawania drobnych szczegółów w wyglądzie różnych twarzy - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru czasopisma "Nature". Ludzie i małpy moga mieć ten sam neurologiczny mechanizm rozpoznawania twarzy.

Niezwykłego odkrycia dokonali polscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracujący w Gwatemali, w ośrodku kultury Majów o nazwie Nakum. W jednej z piramid badanej przez Polaków natrafiono na nie zrabowany grobowiec królewski - poinformował PAP dr Jarosław Źrałka z UJ. Jest to pierwszy grobowiec królewski, na który natrafiono w Nakum.
Nowa powłoka antykorozyjna uwalnia substancję blokującą rdzewienie - informuje "New Scientist". Najbardziej rozpowszechnione obecnie sposoby walki z korozją to pokrywanie cynkiem lub powłoką z wodoodpornego polimeru.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności