
Na głowach pterozaurów pojawiały się w okresie dojrzewania okazałe grzebienie. Grały one rolę podobną jak pawi ogon, to znaczy miały wabić partnera - piszą naukowcy z Wielkiej Brytanii w periodyku "Palaeontology".

Rekordowo oszczędny pojazd napędzany wodorem był jednym z eksponatów wystawionych na ogólnoeuropejskim zjeździe naukowym ESOF-2006 w Monachium. Opracowany na Politechnice w Chemnitz jednoosobowy pojazd ma karoserię z włókna węglowego, trzy koła ze specjalnymi oponami - przy czym pojedyncze koło tylne jest poruszane przez silnik elektryczny.

Polak został odkrywcą kolejnej komety zarejestrowanej na obrazach satelity SOHO - informują strony internetowe SOHO/LASCO. Satelita NASA i ESA o nazwie Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) jest przeznaczony do badania zewnętrznych warstw naszego Słońca.

Na terenie Polski znajduje się ok. 3 tys. drewnianych obiektów sakralnych, w tym ponad 1700 kościołów, które są perłami kultury sakralnej w Polsce - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie kierownik Działu Konserwacji i Popularyzacji Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych Janusz Mróz.

Amerykańskim naukowcom udało się odtworzyć gen sprzed pół miliarda lat, na podstawie dwóch genów, pochodzących od tego prastarego genu - informuje pismo "Developmental Cell".

Dzięki badaniom tegorocznych noblistów z fizyki i astronomii docieramy do źródeł Wszechświata i poznajemy jego początkową ewolucję - powiedział PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Dlaczego obumierają miejskie drzewa. Czy winne są pasożytnicze owady, czy trudne warunki miejskiego środowiska? Czy szkodniki należy zwalczać chemicznie, czy pozostawić zadanie naturalnym wrogom? Takie dylematy starają się rozwiązywać specjaliści leczący obumierające miejskie drzewa.

Młode potomstwo nietoperzy workowatych potrafi gaworzyć podobnie jak niemowlęta - zaobserwowali naukowcy niemieccy. Jest to pierwszy, jak dotąd, przykład takiego zachowania u ssaków spoza rzędu naczelnych - informuje najnowsze wydanie tygodnika "New Scientist".

Greccy archeolodzy odkryli w regionie Tesalia, w środkowej Grecji, korpus posągu bogini Artemidy, pochodzący z I w. p.n.e. - donosi serwis internetowy IOL.com. Odkrycia dokonano w trakcie prac rekonstrukcyjnych przy starożytnym teatrze, na stanowisku w pobliżu miasta Larissa.

Nowoczesne reaktory jądrowe mogą posłużyć do produkcji benzyny z węgla. Technologię taką będą tworzyć polscy naukowcy. Uczeni chcą, aby ich projekt był finansowany w ramach funduszy europejskich i aby prototypowe urządzenia powstały w Polsce.

Irlandzka paleontolog poinformowała o odkryciu w Hiszpanii skamieniałosci szpiku kostnego zwierząt sprzed 10 mln lat, które mogą posunąć naprzód wiedzę o zwierzętach prehistorycznych.

Szóstka ochotników z Rosji odbędzie 18-miesięczny lot na Marsa...nie opuszczając Moskwy. Zamknięci w hermetycznej kapsule imitującej statek kosmiczny, zmierzą się z wyzwaniami długiej podróży międzyplanetarnej.

Germańscy najeźdźcy tworzyli w średniowiecznej Brytanii uprzywilejowaną klasę panującą, ściśle odseparowaną od zromanizowanej ludności celtyckiej - wskazuje analiza puli genów współczesnych Brytyjczyków.

Inne geny mogą odpowiadać za predyspozycje do autyzmu u chłopców, inne u dziewczynek - wynika z najnowszych badań amerykańskich. Autorzy pracy, którą publikuje pismo "Molecular Psychiatry" liczą, że ich odkrycie ułatwi poznanie biologicznego podłoża autyzmu, poważnego zaburzenia w rozwoju mózgu.

Nawet gdyby prędkość światła wynosiła tylko 30 kilometrów na godzinę, rowerzyście i tak nie udałoby się go doścignąć - przekonywali naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład "Jak wyglądałby świat z małą prędkością światła" zgromadził tłumy uczestników X Festiwalu Nauki.