Świat nauki (archiwalne artykuły)

Niepowtarzalny czerwony kolor pompejańskich fresków powoli zamienia się w czerń. Badacze mają nadzieję, że analiza próbek starożytnego pigmentu w akceleratorze cząstek ujawni procesy odpowiedzialne za te nieodwracalne zniszczenia - informuje serwis internetowy "European Synchrotron Radiation Facility".
Jeden z groźniejszych zwierząt na ziemi - Lori Kukang (Nycticebus coucang) przeniósł się z tropikalnych lasów do Polski, a dokładniej do polskiego netu. Posługując się mieczem świetlnym morduje polskie kozy, podobno zadarł nawet z uczelnianą woźną. Po necie w mailach wędruje zapis video brewerii, które to groźne stworzenie wyprawia.
Zobaczcie sami :)
Dwa nowe gatunki prastarych gadów morskich, podobnych do mitycznego potwora z Loch Ness, panowały w wodach Australii 115 mln lat temu. Gady Umoonasaurus i Opallionectes należały do grupy drapieżnych plezjozaurów - opowiada jeden z badających ich szczątki, paleontolog z University of Adelaide, Benjamin Kear.
Wartość czeskiego rynku informatycznego w 2005 roku wzrosła o 15,3 proc. Po uwzględnieniu kursu korony czeskiej, było to 7,5 proc. - co i tak przewyższa europejską średnią - stwierdza raport firmy analitycznej IDC.
W 2007 roku NASA przystąpi do formalnej oceny szans załogowej podróży na Marsa - powiedział serwisowi Space.com administrator NASA, Mike Griffin. Jego zdaniem, do załogowej wyprawy na Marsa nie dojdzie jednak wcześniej niż za 20 lat. Jak dodał, najpierw Amerykanie muszą wrócić na Księżyc.
Belgia świętowała 175-lecie ustanowienia monarchii - objęcia tronu przez pierwszego króla Belgów Leopolda I. W katolickiej katedrze w Brukseli, w obecności rodziny królewskiej i premiera Guy Verhofstadta, odbyło się okolicznościowe nabożeństwo.
Zidentyfikowano gen, który zapewnia ryżowi przetrwanie nawet do dwóch tygodni, gdy pole całkowicie zaleje woda. Włączenie genu do uprawnych odmian ryżu pomoże uchronić rolników przed wielkimi stratami związanymi z powodzią - czytamy w najnowszym "Nature".
Naukowcy teleportowali informację kwantową pomiędzy światłem a materią. Pierwszy raz udało się to osiągnąć, wykorzystując dwa różne typy obiektów - informuje "Nature".
W Norwegii narodził się pomysł przechowywania w opróżnionych z gazu podmorskich kawernach dwutlenku węgla-CO2, powstającego przy spalaniu paliw naturalnych, głównie węgla.
Mrówki - robotnice i żołnierze - gromadzą tłuszcz, by w ciężkich czasach podzielić się nim z pozostałymi mieszkańcami kolonii - informuje pismo "Physiological and Biochemical Zoology".
Ceramiczne kulki odkryte w dużej liczbie w słynnych ruinach Yinxu w środkowych Chinach służyły prawdopodobnie jako pociski do proc - donosi serwis internetowy Xinhuanet.
Na głowach pterozaurów pojawiały się w okresie dojrzewania okazałe grzebienie. Grały one rolę podobną jak pawi ogon, to znaczy miały wabić partnera - piszą naukowcy z Wielkiej Brytanii w periodyku "Palaeontology".
Rekordowo oszczędny pojazd napędzany wodorem był jednym z eksponatów wystawionych na ogólnoeuropejskim zjeździe naukowym ESOF-2006 w Monachium. Opracowany na Politechnice w Chemnitz jednoosobowy pojazd ma karoserię z włókna węglowego, trzy koła ze specjalnymi oponami - przy czym pojedyncze koło tylne jest poruszane przez silnik elektryczny.
Polak został odkrywcą kolejnej komety zarejestrowanej na obrazach satelity SOHO - informują strony internetowe SOHO/LASCO. Satelita NASA i ESA o nazwie Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) jest przeznaczony do badania zewnętrznych warstw naszego Słońca.
Na terenie Polski znajduje się ok. 3 tys. drewnianych obiektów sakralnych, w tym ponad 1700 kościołów, które są perłami kultury sakralnej w Polsce - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie kierownik Działu Konserwacji i Popularyzacji Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych Janusz Mróz.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności