
Amerykańskim naukowcom udało się odtworzyć gen sprzed pół miliarda lat, na podstawie dwóch genów, pochodzących od tego prastarego genu - informuje pismo "Developmental Cell".

Dzięki badaniom tegorocznych noblistów z fizyki i astronomii docieramy do źródeł Wszechświata i poznajemy jego początkową ewolucję - powiedział PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Dlaczego obumierają miejskie drzewa. Czy winne są pasożytnicze owady, czy trudne warunki miejskiego środowiska? Czy szkodniki należy zwalczać chemicznie, czy pozostawić zadanie naturalnym wrogom? Takie dylematy starają się rozwiązywać specjaliści leczący obumierające miejskie drzewa.

Młode potomstwo nietoperzy workowatych potrafi gaworzyć podobnie jak niemowlęta - zaobserwowali naukowcy niemieccy. Jest to pierwszy, jak dotąd, przykład takiego zachowania u ssaków spoza rzędu naczelnych - informuje najnowsze wydanie tygodnika "New Scientist".

Greccy archeolodzy odkryli w regionie Tesalia, w środkowej Grecji, korpus posągu bogini Artemidy, pochodzący z I w. p.n.e. - donosi serwis internetowy IOL.com. Odkrycia dokonano w trakcie prac rekonstrukcyjnych przy starożytnym teatrze, na stanowisku w pobliżu miasta Larissa.

Nowoczesne reaktory jądrowe mogą posłużyć do produkcji benzyny z węgla. Technologię taką będą tworzyć polscy naukowcy. Uczeni chcą, aby ich projekt był finansowany w ramach funduszy europejskich i aby prototypowe urządzenia powstały w Polsce.

Irlandzka paleontolog poinformowała o odkryciu w Hiszpanii skamieniałosci szpiku kostnego zwierząt sprzed 10 mln lat, które mogą posunąć naprzód wiedzę o zwierzętach prehistorycznych.

Szóstka ochotników z Rosji odbędzie 18-miesięczny lot na Marsa...nie opuszczając Moskwy. Zamknięci w hermetycznej kapsule imitującej statek kosmiczny, zmierzą się z wyzwaniami długiej podróży międzyplanetarnej.

Germańscy najeźdźcy tworzyli w średniowiecznej Brytanii uprzywilejowaną klasę panującą, ściśle odseparowaną od zromanizowanej ludności celtyckiej - wskazuje analiza puli genów współczesnych Brytyjczyków.

Inne geny mogą odpowiadać za predyspozycje do autyzmu u chłopców, inne u dziewczynek - wynika z najnowszych badań amerykańskich. Autorzy pracy, którą publikuje pismo "Molecular Psychiatry" liczą, że ich odkrycie ułatwi poznanie biologicznego podłoża autyzmu, poważnego zaburzenia w rozwoju mózgu.

Nawet gdyby prędkość światła wynosiła tylko 30 kilometrów na godzinę, rowerzyście i tak nie udałoby się go doścignąć - przekonywali naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład "Jak wyglądałby świat z małą prędkością światła" zgromadził tłumy uczestników X Festiwalu Nauki.

Stałe ocieplanie się klimatu może spowodować, że pod koniec XXI wieku w USA skurczą się o ponad 80 proc. tereny zdatne pod uprawy wysokiej jakości winogron - wynika z najnowszych analiz amerykańskich. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Nowoodkryte szczątki neandertalczyka z poważnymi uszkodzeniami prawego przedramienia potwierdzają, że życie przedstawicieli tego gatunku było bardzo niebezpieczne.

Naukowcom udało się opracować nowy, lekki ceramiczny materiał, który charakteryzuje się ogromną wytrzymałością na wysoką temperaturę. Materiał ten nie wykazuje śladów zniszczenia nawet w 2000 stopni Celsjusza, zatem jest idealny jako materiał do produkcji części silnikowych, silników rakietowych i odrzutowych - informuje "Journal of Materials Chemistry".

Lata młodości były dla tyranozaurów najlepsze. Dzieciństwo i starość - groźne i niebezpieczne -wynika z publikacji w najnowszym "Science". Jej autorzy szkicują możliwy scenariusz życia tych wielkich, drapieżnych gadów.