Świat nauki (archiwalne artykuły)

Australijski Senat przyjął projekt prawa, zezwalającego na produkowanie - metodą klonowania - ludzkich embrionów dla celów terapeutycznych. Projekt nowego prawa został przesłany do izby niższej australijskiego parlamentu, która - jak zapowiadają obserwatorzy - z pewnością także zaaprobuje nowe prawo.
Poziom wód w górnym biegu najdłuższej rzeki Chin - Żółtej Rzeki - jest rekordowo niski - podała chińska agencja Xinhua. Przytacza ona słowa wysokiego rangą urzędnika, który ostrzegł, że do roku 2030 Chinom może zabraknąć wody.
Pozostałości z epoki mezolitu oraz zabytki z epoki brązu odnaleźli w trakcie ostatnich badań angielscy archeolodzy prowadzący wykopaliska ratunkowe w Berkshire. Są to ślady z okresu, kiedy współczesne Wyspy Brytyjskie były jeszcze połączone lądem z kontynentem europejskim - informuje serwis internetowy "Guardian Unlimited".
Wokół gromady galaktyk Abell 3376 odkryto potężną pierścieniowatą strukturę, która może rzucić więcej światła na budowę takich gromad i pozwolić lepiej zrozumieć zachowanie ich pól magnetycznych - informuje najnowsze "Science".
O potwierdzeniu odkrycia superciężkiego pierwiastka o liczbie atomowej 118 poinformowali naukowcy z USA i Rosji. Po latach eksperymentów pierwiastek ten ponownie zaistniał, tym razem w postaci trzech atomów, które "przeżyły" zaledwie ułamek sekundy.
Jeśli nie uda się zahamować globalnego ocieplenia, do końca XXI w. Polsce wystąpi więcej susz i huraganów, a poziom morza może wzrosnąć nawet o 80 cm - ostrzegł klimatolog prof. Mirosław Miętus z IMGW na spotkaniu zorganizowanym przez Greenpeace.
Naukowcy z USA odkryli trzy cząsteczki wchodzące w skład jadu tarantuli, które sprawiają że ugryzienie pająka jest wyjątkowo bolesne. Okazało się, że są to peptydy aktywujące ten sam receptor, co ostry składnik papryczek chili - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Śladów pierwszych mieszkańców kontynentu amerykańskiego a także pozostałości neolitycznych osad zamierzają szukać na dnie Zatoki Meksykańskiej amerykańscy archeolodzy podwodni. W trakcie planowanej wyprawy badacze przeczeszą duży odcinek teksańskich wód przybrzeżnych - informuje serwis internetowy "Norwich Bulletin".
Wyszukiwarka Google bliska jest wyprzedzenia dwóch największych kanałów brytyjskiej telewizji komercyjnej (Channel 4 i ITV1) pod względem przychodów z reklamy - wynika z analiz firm badawczych Mindshare i Initiative.
Potwór z Loch Ness nie mógłby być plezjozaurem. Tak twierdzi brytyjski badacz po analizie skamieniałych kości prawdziwego plezjozaura - informuje ostatni numer pisma "New Scientist". Wymarłe obecnie plezjozaury były wodnymi gadami z grupy płetwojaszczurów.
Satelita o nazwie Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), którego zadaniem będzie głęboki przegląd nieba w podczerwieni, poleci na orbitę w roku 2009 - poinformowała NASA. Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) to misja warta 300 milionów dolarów, która właśnie została zaaprobowana przez NASA do finansowania.
Polscy naukowcy opracowali test genetyczny, który pomoże ratować życie osobom chorym na raka prostaty. Było to możliwe dzięki odkryciu przez nich genu, którego uszkodzenie leży u podstaw tej choroby.
Kilkuletnia analiza danych wykazała, że po raz pierwszy udało się doprowadzić do reakcji chemicznej pomiędzy materią i antymaterią, uzyskując protonium - połączenie jonu wodoru z jonem antywodoru - informuje pismo "Physical Review Letters."
Gatunki morskie wymierają w coraz szybszym tempie. Odczujemy to już niedługo - do połowy wieku w oceanach nie pozostanie wiele zasobów, głównie pokarmu, z których moglibyśmy korzystać tak swobodnie, jak dotąd - prognozują autorzy raportu opublikowanego w "Science".
Stan długotrwałego zmęczenia powodowany zmianami stref czasowych (tzw. jet-lag) powoduje częstsze zgony wśród starych myszy - donoszą naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności