
Analizy laboratoryjne fragmentu płótna oraz kości z francuskiego muzeum w Chinon wykluczyły hipotezę, że mogą to być szczątki słynnej Joanny d'Arc. Od początku XX w. wielu historyków wskazywało na depozyt przechowywany w muzeum we francuskim Chinon, miasteczku ok. 250 km
na południowy-zachód od Paryża, jako prawdopodobne szczątki Joanny d'Arc, słynnej bohaterki narodowej Francji z czasów wojny stuletniej.

Gen o nazwie SHANK3 jest zmutowany u części osób chorych na autyzm, odkryli naukowcy z Instytutu Pasteura. Pracę na ten temat opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics".

Władze stanu Idaho starają się wyjaśnić przyczynę tajemniczej plagi wśród dzikich kaczek w tym stanie, która spowodowała już śmierć ponad 2 tys. osobników.

Samce krewetek przechodzą cykle rozrodcze regulowane hormonalnie, podczas których wymieniają swoje stare plemniki na świeże. Zjawisko, które przypomina cykle menstruacyjne u samic, zaobserwowali naukowcy izraelscy - podaje najnowszy "New Scientist".

Skamieniałe fragmenty szkieletu australopiteka z południowoamerykańskiej Jaskini Sterkfontein pochodzą sprzed ok. 2,2 mln lat. Dotychczas antropolodzy datowali je na ok. 3,3 mln lat. Wyniki ponownego datowania zostały opublikowane na łamach ostatniego numeru magazynu "Science".

Nowa, prosta i wydajna metoda detekcji mikroorganizmów żyjących w wodzie i w powietrzu pozwoli na skuteczniejszą walkę z tymi chorobotwórczymi drobnoustrojami powodującymi groźne schorzenia np. legionelozę - informuje "Journal of Environmental Monitoring".

Najnowsze zdjęcia wykonane przez sondę Mars Global Surveyor pozwalają przypuszczać, że woda w stanie ciekłym występowała na Marsie nie tylko w odległej geologicznie przeszłości, ale również w ciągu ostatnich lat. Odkrycie może oznaczać, że prymitywne formy życia mogą istnieć na Czerwonej Planecie również dzisiaj. Wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym "Science".

Ekolodzy ze stowarzyszenia Klubu Gaja rozpoczynają akcję pod hasłem "Jeszcze żywy karp". - To apel o humanitarne traktowanie karpi przed Bożym Narodzeniem i przestrzeganie ustawy o ochronie zwierząt - powiedział lider Klubu Jacek Bożek.

Zmysł magnetyczny to kolejna po echolokacji przewaga nietoperzy nad ludźmi - informuje "Nature." Wcześniej zmysł ten wykryto m.in. u niektórych ptaków, afrykańskich kretoszczurów i syberyjskich chomików. Zespół brytyjskich naukowców pod kierunkiem Richarda Hollanda obserwował zachowanie nietoperza mroczka brunatnego (Eptesicus fuscus).

Ekipa badawcza Centralnego Muzeum Morskiego (CMM) w Gdańsku, sondując dno rzeki Elbląg, natrafiła na wrak średniowiecznego statku rzecznego. Wydobycie go na powierzchnię wciąż okazuje się jednak niemożliwe.

Największy na świecie samolot pasażerski Airbus A380 został oficjalnie uznany za bezpieczny. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotnictwa (EASA) i amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zaaprobowały A380 podczas uroczystości, zorganizowanej w centrali Airbusa we Francji.

Odkrycie świeżo wyżłobionych kanalików na powierzchni Marsa jest bardzo silnym argumentem przemawiającym za obecnością na tej planecie wody w stanie ciekłym - powiedział PAP sekretarz naukowy Centrum Badań Kosmicznych PAN, dr Krzysztof Ziołkowski, komentując doniesienie NASA na temat odkrycia prawdopodobnych śladów cieków wodnych na Czerwonej Planecie.

Pałac w Wersalu ogłosił, że zamierza sprzedawać perfumy, wzorowane na pachnidle królowej Marii Antoniny, ściętej w czasie rewolucji francuskiej. Zapach odtworzono na podstawie odnalezionej przez historyków 18-wiecznej receptury.

Choć bardzo rzadko, ludzie odporni na ból naprawdę istnieją. Jak wykazały badania przeprowadzone w trzech rodzinach z Pakistanu, wystarczy mutacja w jednym genie, by nie odczuwać bólu.

Jedna z odmian wirusa Ebola w ciągu kilku lat przetrzebiła populację goryli w Kongo - informują naukowcy na lamach najnowszego "Science". Odmiana wirusa znana pod kryptonimem ZEBOV (od Zair - dawnej nazwy Konga) w ostatniej dekadzie uaktywniła się w Gabonie i Kongo, dziesiątkując populację goryli zachodnich (Gorilla gorilla) oraz zamieszkujących w ich sąsiedztwie szympansów (Pan troglodytes).