
Wystarczyło wyłączyć działanie jednego genu w kluczowych rejonach mózgu, by myszy zaczęły zachowywać się w sposób, który można nazwać autystycznym - informuje pismo "Neuron".

Gen, pozwalający trawom antarktycznym przetrwać nawet minus 30-stopniowe mrozy, odkryli naukowcy z Australii. Ewentualne wykorzystanie genu pomoże uniknąć wielomilionowych strat w rolnictwie - twierdzą eksperci.

Kilkadziesiąt nowych genów, które mogą wpływać na preferencje do picia alkoholu, a co za tym idzie - na skłonności do alkoholizmu, zidentyfikowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Żywność genetycznie modyfikowana (GMO) nie jest niebezpieczna dla zdrowia ludzi, ale to konsument powinien wybierać, czy chce takie produkty jeść, czy nie - uważa główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz.

Uwzględniając najnowsze osiągnięcia nanotechnologii w tworzeniu struktur nanoporowatych i nanoelektrod, amerykańscy naukowcy opracowali teoretyczny model nowego urządzenia, które pozwoli na poznanie całej sekwencji ludzkiego kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) w czasie nie dłuższym niż 7 godzin - donosi "Nano Letters".

Wiadomo już, w jaki sposób grzyb Magnaporte grisea infekuje ryż i inne rośliny uprawne - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "Nature".

Predyspozycje do nałogowego hazardu mogą występować rodzinnie - zaobserwowali badacze z USA. Oznacza to, że są związane z czynnikami genetycznymi, napisali autorzy pracy na łamach pisma "Psychiatry Research".

Mutacje, dzięki którym wirus H5N1 mógłby przeskoczyć na ludzi, wytypowali naukowcy z USA. Wyniki analiz zaprezentowali na łamach tygodnika "Science".

U niektórych osób kofeina zawarta w kawie może podnosić ryzyko zawału serca, natomiast u innych może je nawet obniżać. Wszystko zależy od wariantu genu, który wpływa na tempo metabolizmu kofeiny w organizmie człowieka - wskazują najnowsze badania kanadyjskie.

Gdy dzieci dorastają, aktywność niektórych genów kontrolujących ciśnienie krwi ulega zmianie - wykazały badania w grupie ponad 500 par bliźniąt. Informacje na ten temat podaje serwis EurekAlert.

Każdemu zdarza się zapomnieć o podlaniu domowych kwiatków. Teraz być może roślinki same upomną się o regularne nawadnianie. Studenci z Singapuru wynaleźli bowiem roślinę, która - w potrzebie - potrafi komunikować się z ludźmi - świeci, gdy brakuje jej wody.

Dzięki analizie genetycznej naukowcy zidentyfikowali nowe trzy gatunki lemurów,donosi najnowszy numer "BMC Evolutionary Biology"

Zmienioną genetycznie pszenicę, która zawiera więcej błonnika roślinnego w postaci gorzej przyswajalnej skrobi, uzyskali naukowcy z Australii i Wielkiej Brytanii.

Choć ptaki utraciły uzębienie miliony lat temu, stale zachowują zdolność jego rozwoju - wykazali badacze amerykańscy i brytyjscy, którym udało się pobudzić wzrost zębów u zarodków kurzych.

Określone sekwencje genów leptyny oraz
receptora leptynowego są odpowiedzialne za zwiększone ryzyko raka piersi - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "BMC Cancer".