Świat nauki (archiwalne artykuły)

Genetyczny defekt może sprawiać, że niemowlęta, które na chwilę przestały oddychać, nie potrafią zacząć oddychać na nowo -informuje "Nature Neuroscience". Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) jest najważniejszą przyczyną nieoczekiwanego zgonu niemowląt w wieku od tygodnia do roku.
Psy wyczuwają zapach komórek nowotworowych. Wskazują na to badania prowadzone przez prof. dr Tadeusza Jezierskiego z Zakładu Zachowania się Zwierząt Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu pod Warszawą.
Bezpieczne jak w banku mogą być nie tylko nasze pieniądze, ale także otaczające nas drzewa, a raczej ich przyszłe "potomstwo". Zadania ochrony zagrożonych gatunków drzew, krzewów oraz runa leśnego realizują leśne banki genów (LBG). Jeden z nich, Leśny Bank Genów Kostrzyca, od dziesięciu lat działa w Miłkowie koło Karpacza.
Warianty dwóch genów odróżniają zawodowych tancerzy od reszty populacji - zaobserwowali naukowcy z Izraela. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Public Library of Sciences". Jak zaznaczają autorzy pracy - naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, wyniki te nie są zaskakujące, jeśli weźmie się pod uwagę, że różnice genetyczne obserwowano wcześniej u zawodowych muzyków czy sportowców.
Aktywność małych cząsteczek, regulujących pracę genów - tzw. miRNA, stanowi wspólną cechę, niejako "etykietkę", wielu różnych rodzajów raka - zaobserwowali naukowcy z USA. Może to ułatwić odróżnianie tkanek zdrowych od zmienionych nowotworowo, a dzięki temu pomóc w diagnostyce raka - wynika z artykułu na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za to, czy woskowina uszna jest wilgotna czy sucha - donosi najnowszy numer "Nature Genetic".
Mutacje w genie kodującym jedno z białek są odpowiedzialne za dziedziczną postać poważnego schorzenia neurolgicznego, ataksji móżdżkowo-rdzeniowej - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "Nature Genetics". Ataksja, inaczej bezład, jest schorzeniem neurologicznym,
powstałym w wyniku uszkodzenia móżdżku (ataksja móżdżkowa) lub tzw. tylnych powrózków rdzenia kręgowego (ataksja tylnopowrózkowa).
Czynniki genetyczne, które podnoszą ryzyko alkoholizmu, są również związane z silnym uzależnieniem od kofeiny - wskazują najnowsze badania amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "American Journal of Psychiatry".
Komórki macierzyste pochodzące od sklonowanych zarodków są identyczne z naturalnymi zarodkowymi komórkami macierzystymi - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Dwie genetycznie zmodyfikowane odmiany
kukurydzy mogą być sprzedawane w Unii Europejskiej jako żywność - zdecydowała w piątek Komisja Europejska.
Naukowcy odkryli dwa geny, których mutacje
mogą być przyczyną bezpłodności - donosi najnowszy numer pisma "Current Biology". Co szósta para na świecie ma problemy z poczęciem dziecka. W wielu przypadkach przyczyny tych problemów nie są znane. Grupa naukowców z Uniwersytetu Stanu New Jersey Rutgers, pod kierunkiem Andrew Singsona oraz Pavan Kadandale, odkryła dwa nowe geny, nazwane egg-1 i egg-2, których mutacje mogą być przyczyną bezpłodności.
Japońscy naukowcy wykryli odmianę ryżu,
która dzięki bardziej pionowym pędom daje więcej nasion - donosi najnowszy numer "Nature Biotechnology". Grupa naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego pod kierunkiem Tomoaki Sakamoto opracowała nową odmianę ryżu, której pędy są bardziej pionowe, zatem liście gromadzą więcej substancji odżywczych wykorzystywanych przez roślinę do produkcji większych ilości nasion ryżu.
Warianty genów, które pozwalają niektórym
ludziom osiągnąć sędziwy wiek i jednocześnie zachować sprawny umysł, zidentyfikowali naukowcy z USA. O wynikach ich badań informuje serwis internetowy EurekAlert. Szczęśliwą starość można opisywać w różny sposób. Prawdopodobnie
jednak większość ludzi uznałaby, że szczęśliwym staruszkiem jest ten, komu mimo wieku udaje się zachować sprawność fizyczną i umysłową.
Dzięki zmniejszeniu aktywności jednego z
genów chroniących przed nowotworami, można wydłużyć życie muszek owocowych o prawie 60 procent - zaobserwowali naukowcy z USA. Owady zachowują przy tym sprawność i mogą się rozmnażać.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności