
Upodobanie do mięsa i ryb dziedziczymy, natomiast skłonność do słodyczy oraz owoców i warzyw jest prawdopodobnie wynikiem wychowania i przyzwyczajenia - poinformowali naukowcy w internetowej wersji "Journal of Physiology and Behaviour".

Rozwijanie produkcji roślin genetycznie zmodyfikowanych (GMO) w Polsce jako surowca dla sektora biopaliw, później jako komponentów pasz, a na końcu - na potrzeby przemysłu spożywczego, zaproponowano na wtorkowej konferencji popularnonaukowej w Sejmie.

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine w Stanach Zjednoczonych z powodzeniem zastosowali terapię genową w celu przyśpieszenia regeneracji uszkodzonych mięśni szkieletowych w zwierzęcym modelu eksperymentalnym.

Sztuczne chromosomy, zawierające "terapeutyczny" gen, mogą naprawiać wady genetyczne, będące podłożem poważnych chorób i zaburzeń - wynika z najnowszych japońskich badań, o których informuje tygodnik "New Scientist".Na razie badania dotyczące sztucznych chromosomów prowadzi się głównie na komórkach zwierzęcych, ale naukowcy już zaczynają próby z komórkami ludzkimi.

Naukowcy z Uniwersytetu Harwardzkiego ogłosili początek prac nad klonowaniem embrionów ludzkich, które mają być źródłem komórek macierzystych. Prace finansowane są jedynie ze środków prywatnych, co pozwala ominąć federalne restrykcje dotyczące takich badań. Koszt projektu ocenia się na miliony dolarów.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych donoszą, że mężczyźni mogą cierpieć na związane z wiekiem pogorszenie jakości genetycznej nasienia. Wyniki badań dowodzą, że podobnie jak kobiety, część mężczyzn, którzy odkładają w czasie moment poczęcia potomstwa, zwiększa ryzyko przekazania niektórych chorób genetycznych swoim dzieciom. Badania publikuje tygodnik "PNAS".

Nie tylko wpływ rodziny oraz sposób wychowania, ale i geny mogą w jakimś stopniu decydować o tym, czy ktoś zostaje przedsiębiorcą. Do takiego wniosku doprowadziły naukowców badania bliźniąt jedno- i dwujajowych.

Zespół Reinharda Faesslera z Instytutu Maxa Plancka i Uniwersytetu w Monachium odkrył mechanizm aktywacji i regulacji odpowiedzialnego za powstawanie nowotworów genu Bcl-3 - donosi najnowszy numer czasopisma "Cell".

Naukowcy amerykańscy po raz pierwszy powiązali mutacje w genie kodującym białko kaweolinę-1 z powstawaniem najczęstszej odmiany raka piersi. Autorzy pracy na łamach pisma "American Journal of Pathology" liczą, że ich odkrycie pomoże w opracowaniu nowych metod diagnostyki i leczenia
tego nowotworu.

To, że ludzie różnią się pod względem seksualności i libido zależy od różnic w genach - wynika z artykułu zamieszczonego w piśmie "Molecular Psychiatry". Badacze z Izraela wykazali, że warianty ważnego genu wpływają bądź wzmacniająco, bądź hamująco na nasz popęd płciowy.

Zmodyfikowany genetycznie maniok może pomóc w zwalczaniu głodu w wielu biednych krajach, m.in. w Afryce - uważają autorzy artykułu opublikowanego na łamach pisma "Plant Biotechnology Journal". Zmieniona roślina produkuje bowiem znacznie więcej niż zazwyczaj jadalnych części, tj. liści i korzeni.

Obiecująca terapia genetyczna wykorzystująca małe cząsteczki RNA do blokowania zmutowanych lub wirusowych genów może być groźna dla życia zwierząt - wynika z badań amerykańskich, o których informuje najnowszy tygodnik "Nature".

O odkryciu nowego wariantu genu związanego z ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu I, która rozwija się najczęściej u dzieci bądź młodzieży - informuje tygodnik "Nature Genetics".

Sekwencję chromosomu 1, największego z chromosomów człowieka, udało się rozszyfrować naukowcom brytyjskim i amerykańskim - informuje najnowsze "Nature". Opublikowanie sekwencji chromosomu 1 zamyka ostatni rozdział tzw. Księgi Życia, jak naukowcy nazywają wielki Projekt Poznania Genomu Ludzkiego (Human Genome Project).

Warianty dwóch genów znacznie podnoszą ryzyko zawału serca przed 60. rokiem życia - wskazują najnowsze badania amerykańskie. Znajomość mutacji genetycznych zwiększających ryzyko zawału może pomóc wcześnie identyfikować osoby szczególnie na niego narażone. Umożliwi również rozwój nowych metod leczenia chorób serca.