
Mikro i nanostruktura powierzchni skrzydeł motyla Morpho aega wpływa na zachowanie absolutnej czystości i suchości skrzydeł, co inspiruje nanotechnologów pracujących nad nowymi materiałami o właściwościach samoczyszczących - donosi "Soft Matter".

Błysk gamma, oznaczony symbolem GRB 060614, okazał się jednym z najbardziej nietypowych zjawisk. Okazuje się bowiem, że łączy on w sobie cechy dwóch różnych podtypów błysków - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".

Niektóre sekwencje DNA mogą być tak szkodliwe, że nie pojawiają się u organizmów żywych - informuje "New Scientist." Większość genetycznych projektów badawczych zajmuje się poznawaniem istniejących genów oraz kodowanych przez nie sekwencji aminokwasów.

Od jednej z kanadyjskich arktycznych wysp oderwał się ogromny szelf lodowy o powierzchni 66 km2. Ocenia się, że to największa oderwana tam "kra" w ostatnich 25-30 latach. Zdaniem naukowców wydarzenie może świadczyć o ociepleniu globalnym.

Ludzie są w stanie "tropić" zapachy tak samo jak zwierzęta, np. psy, wystarczy, że tylko trochę poćwiczą - wynika z najnowszych amerykańskich badań opisanych na łamach "Nature Neuroscience".

Ponowne datowanie fragmentu szczęki człowieka neandertalskiego odnalezionego w angielskim hrabstwie Devon już na początku XX w. może zmienić chronologię rozprzestrzenienia się naszych starszych kuzynów na terenie Europy - informuje serwis internetowy "BBC News".

Europejska sonda COROT wystartowała 27 grudnia. W ramach tej misji naukowcy będą szukać skalistych planet wielkości Ziemi. Przed misją postawiono dwa podstawowe cele: wykrywanie planet wokół innych gwiazd oraz badanie struktury wewnętrznej gwiazd.

Zamek Londyński - czyli 900-letnia królewska forteca nad Tamizą - będzie wpisany na listę zagrożonych obiektów dziedzictwa kultury UNESCO, jeśli nie zostanie rozwiązana kwestia zasłaniających go drapaczy chmur - poinformowała agenda ONZ ds. kultury.

Jeden z wariantów genu kodującego białko, które normalnie wspomaga trawienie i oczyszczanie organizmu z bakterii przez specjalne komórki wiąże się z podwyższeniem ryzyka zachorowania na chorobę Leśniowskiego Crohna - donoszą na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Niemiec.

Pary krzemu mogą się zachowywać w sposób odpowiadający opisom piorunów kulistych -informuje "New Scientist". Pioruny kuliste to tajemnicze zjawisko, obserwowane niekiedy podczas burz z piorunami. Ogniste kule, istniejące przez kilka sekund do kilku minut, potrafią się przemieszczać, odbijać od przedmiotów, a także wybuchać z wielką siłą.

Obrońcy przyrody w Republice Afryki Południowej postanowili wypuścić na wolność kilkadziesiąt młodych pingwinów przylądkowych, porzuconych przez rodziców i wychowanych przez ludzi.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, niektóre ssaki potrafią korzystać ze swojego węchu także pod wodą - informuje "Nature". Należą do nich kret gwiazdonos i jeden z gatunków ryjówek.

W Ptolemais w Libii polscy archeolodzy odkryli ważący około 12,5 kg skarb rzymskich monet z II i III w. Kontekst niecodziennego znaleziska pozwolił ustalić prawdopodobną datę trzęsienia ziemi, które dotknęło Cyrenajkę w III w. n.e.

Ferrari P4/5 zaprojektowane przez legendarne włoskie studio projektanckie Pininfarina, wzbogacone zostało o zestaw świecących diod, które idealnie wkomponowane w przednie reflektory uszlachetniły linię auta, pełniąc jednocześnie rolę świateł dziennych - donosi serwis prasowy firmy "OSRAM".

Odkrycie zasypanych kraterów uderzeniowych na północnej półkuli Marsa, wskazuje, że obie półkule Czerwonej Planety mają podobny wiek - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".