
Kopalny gad Microraptor gui "wynalazł" dwupłatowy lot o 125 mln lat wcześniej, niż bracia Wright w ogóle pomyśleli o swoim samolocie Flyer I. O wynikach analiz skamieniałości z Chin informuje najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Science".

Polski miłośnik astronomii Grzegorz Duszanowicz odkrył trzy supernowe, które wybuchły w odległych galaktykach, poinformował portal Astronomia.pl.

Zbiory Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wzbogaciły się o kolejny zabytek lotniczy związany z historią polskich sił powietrznych. Jest nim myśliwiec MiG-21MF pomalowany na niecodzienny złoty kolor.

Badacze z ze Stanów Zjednoczonych opisali mechanizm, który nastawia wewnętrzny "budzik" na bardzo wczesną godzinę u osób cierpiących na syndrom zaawansowanej fazy sennej. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma "Cell".

Zmiana klimatu przyniesie w Chinach w nadchodzących dziesięcioleciach szkody środowisku i gospodarce, powodując duży spadek w produkcji rolniczej - stwierdza opublikowany raport rządowy.

Warany z Komodo (Varanus komodoensis) mogą rozmnażać się partenogenetycznie, czyli bez udziału samców - ogłosili brytyjscy naukowcy na łamach grudniowego wydania pisma "Nature".

Udało się zrekonstruować oryginalne sanktuarium boga Amona w świątyni Hatszepsut w Deir-el-Bahari - poinformował PAP zastępca kierownika polskiej misji archeologicznej w tej świątyni, dr Mirosław Barwik.

Najbliższa przyszłość rynku procesorów to procesor Power6 taktowany zegarem szybszym niż 5 GHz, procesor Cell z zegarem ponad 6 GHz i 80-rdzeniowy procesor Intela - uważają specjaliści.Najnowsze koncepcje przedstawiono w materiałach przygotowywanych na technologiczną konferencję -International Solid State Circuits Conference - która odbędzie się w lutym w San Francisco w USA.

Ludzie współcześni (Homo sapiens) ewoluowali jeszcze długo po osiedleniu się w Europie. Niewykluczone też, że zajmując kontynent mogli się krzyżować z Neandertalczykami - sugerują naukowcy w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Najnowsze badania wykonane przez międzynarodowy zespół pracujący przy projekcie Cassini potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia - na powierzchni Tytana występuje ciekły metan oraz najprawdopodobniej również etan. Szczegóły odkrycia zawiera najnowsze wydanie czasopisma "Nature".

Ostatnie badania potwierdziły, że Napoleon Bonaparte zmarł w wyniku raka żołądka. Lekarze nie mają wątpliwości - choroba była w tak zaawansowanym stadium, że nawet współczesne metody leczenia nie uchroniłyby wielkiego wodza Francuzów przed zgonem - informuje serwis internetowy "Live Science".

Japońscy naukowcy zidentyfikowali odmianę genu, która prawdopodobnie powoduje podatność osobniczą na udary mózgowe - poinformowano w artykule naukowym, który zostanie zamieszczony w numerze miesięcznika "Nature Genetics".

Topnienie lodu morskiego w Arktyce sprawia, że wody oceanu pochłaniają więcej dwutlenku węgla z atmosfery. Kurczenie się powierzchni tego lodu w ostatnich 30 latach potroiło zdolność wód Oceanu Arktycznego do wchłaniania tego gazu cieplarnianego - czytamy w "New Scientist". Jednak i tak jest to przysłowiowa "kropla w morzu".

Bakterie zasiedlające układ pokarmowy mają prawdopodobnie wpływ na naszą skłonność do otyłości - donoszą naukowcy z USA w najnowszym numerze czasopisma "Nature".

Początek tworzenia się języka australijskich Aborygenów prawdopodobnie sięga schyłku ostatniej epoki lodowcowej. Dotychczas sądzono, że korzenie tego języka należy datować na 5-6 tys. lat temu - informuje serwis interenetowy "ABC Science Online".