Świat nauki (archiwalne artykuły)

Żywność ze sklonowanych zwierząt jest bezpieczna dla zdrowia i nie wymaga specjalnego oznakowania - orzekła w czwartek amerykańska rządowa Agencja Kontroli Żywności i Leków (ang. FDA). Organizacje konsumenckie podważają tę ocenę.
Odnaleziony w lipcu zeszłego roku rękopis z VIII w. n.e. został przetransportowany z torfowiska do laboratorium Muzeum Narodowego Irlandii. Specjaliści rozpoczęli prace mające na celu rozdzielenie stron manuskryptu - informuje serwis internetowy "Times Online".
Silnie skupiona wiązka światła laserowego może posłużyć w odpowiednich warunkach fizykochemicznych do łapania cząsteczek oraz formowania z nich różnego rodzaju trójwymiarowych form geometrycznych. Technika ta może być wykorzystywana przy produkcji mikroskopijnych cząstek o ściśle określonym, trudnym do osiągnięcia innymi metodami kształcie - informuje "Chemical Communications".
Bogactwo skamieniałości sprzed 800 tys. - 200 tys. lat odkryli naukowcy w jaskini pod Niziną Nullarbor w południowej części Australii. Wśród znalezisk jest też pierwszy pełny szkielet lwa workowatego Thylacoleo carnifex oraz kości ośmiu nowych dla nauki gatunków kangurów.
Na nasze niebo zawitała jasna kometa. Choć warunki do jej obserwacji są trudne, bo znajduje się blisko Słońca, duża jasność obiektu zachęca do prób jego dojrzenia - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Przeciwieństwa nie tylko się przyciągają, ale też mają większe szanse wytrwać ze sobą. Jak zaobserwowali naukowcy z USA, kilka różnic genetycznych między partnerami może być kluczem do małżeńskiego szczęścia, gdyż decyduje o wierności partnerki. Informację na ten temat podaje tygodnik "New Scientist".
Powrót El Nino i niezmiennie wysokie stężenia gazów cieplarnianych mogą uczynić z 2007 roku najgorętszy rok w historii badań klimatu - ostrzegli klimatolodzy brytyjscy. Do tej pory najgorętszym rokiem okrzyknięto 1998, w którym wystąpiło El Nino, i gdy średnia temperatura globalna przerosła średnią wieloletnią (wynoszącą 14 st. C) o 0,52 st. C.
W wodach Antarktyki znaleziono największe od ponad 24 lat skupisko zagrożonych wyginięciem ryb z gatunku Notothenia rossii (Nototenia marmurkowa) - donoszą naukowcy z niemieckiego Alfred Wegener Institute for Polar and Marine Research.
Chińscy archeolodzy rozpoczęli prace archeologiczne w grobie, kryjącym prawdopodobnie szczątki Qin Hui, jednego ze urzędników cesarskich z epoki Song, który niesławnie zapisał się w historii Chin jako zdrajca - informuje serwis internetowy "Xinhua News".
Po 2010 roku mniej będzie w internecie filmów wideo robionych przez internautów. Przestaną je zamieszczać portale tzw. społecznościowe, które wprowadzą stopniowo cenzurę tematyczną - zapowiadają analitycy ScreenDigest w ogłoszonym w raporcie.
Astrofizyk Stephen Hawking oznajmił, że jeszcze w 2007 r. chce odbyć samolotem lot w warunkach zerowej grawitacji. Ma to być przymiarka do lotu w kosmos w 2009 roku - poinformował "Daily Telegraph".
Naukowcom z Holandii udało się zidentyfikować wariant genu, który wpływa na pociąg do alkoholu, a przez to może zwiększać predyspozycje do alkoholizmu. Autorzy pracy na łamach pisma "Alcoholism: Clinical and Experimental Research" liczą, że ich odkrycie pomoże w przyszłości oceniać, które osoby pijące dużo alkoholu są najbardziej narażone na uzależnienie od niego, a także pozwoli na dobór indywidualnych dla danego pacjenta - zatem najskuteczniejszych - metod leczenia alkoholizmu.
Coraz cieplejsze lata powodują odtlenienie wód Bałtyku i Morza Północnego - czytamy w najnowszym "Science". Wpływa to niekorzystnie na liczebność węgorzyc, gatunku ryb, uznawanych za tzw. bioindykatory, świadczące o sytuacji całego ekosystemu.
Zwierzęta często wykorzystują śpiew jako sposób wabienia partnera. Teraz naukowcy odkryli u gibonów niezwykłą metodę obrony przed drapieżnikami - śpiewem ostrzegają o nim krewniaków - informuje serwis "Eurekalert".
Średniowieczny mur odkryli archeolodzy nadzorujący prace przy rozbudowie kanalizacji w Czeladzi (Śląskie) - poinformował dr Jacek Pierzak z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności