
Rosyjscy archeolodzy znaleźli w Ałtaju zamrożone ciało wojownika sprzed dwóch tysięcy lat - poinformował dziennik rządowy "Rossijskaja Gazieta". "To bardzo ważne odkrycie" - zaznaczył archeolog Aleksiej Tyszkin, zwracając uwagę, że dzięki wiecznej zmarzlinie ciało wojownika dotrwało do naszych czasów w nienaruszonym stanie.

Zespół paleontologów znalazł ponad 100 skamieniałych jaj dinozaurów z okresu kredy w stanie Madhja Pardeś w środkowych Indiach - informuje dziennik "Hindustan Times". Znaleziska dokonano 150 km od miasta Indaur już w grudniu, ale paleontolodzy zwlekali z podaniem tej informacji, dopóki nie zostanie potwierdzone, że są to rzeczywiście jaja dinozaura.

Obserwując jedną z najbliższych nam gromad kulistych udało się zaobserwować najdalsze znane obiekty tego typu -informują astronomowie na zjeździe American Astronomical Society, odbywającym się w Seattle.

Bakteria Helicobacter pylori, będąca przyczyną choroby wrzodowej żołądka, była już obecna w układach trawiennych naszych przodków, którzy ok. 60 tys. lat temu opuścili Afrykę. Stwierdził to, w trakcie ostatnich badań zespół naukowców, który porównał sekwencje DNA człowieka i towarzyszącej mu bakterii przewodu pokarmowego - informuje serwis internetowy magazynu "Nature".

Zmienione genetycznie kury, które produkują w swoich jajach dwa cenne leki - m.in. lek na raka, wyhodowali naukowcy brytyjscy, twórcy słynnej owieczki Dolly - pierwszego sklonowanego ssaka. Informację na ten temat zamieszcza najnowszy numer pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Amerykańscy fizycy opracowali metodę "dostrzeżenia" niewidocznych dotąd wymiarów Wszechświata. W najnowszym "Physical Review Letters" wyjaśniają jak, patrząc w głąb kosmosu, ujrzeć naturę tych ukrytych wymiarów.

Tysiące biednych Brazylijczyków ze szpadlami i piłami łańcuchowymi brnie przez dżunglę do miejsca, które nazwano już nowym El Dorado. Nowa gorączka złota niepokoi brazylijskie władze ze względu na potencjalne szkody dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Nie tylko ludzie mogą być łasuchami i odczuwać przyjemność z jedzenia słodkich rzeczy - donosi numer czasopisma "Journal of Neuroscience". Do tej pory sądzono, że jest to unikatowa cecha człowieka. Teraz okazało się, że także myszy potrafią rozpoznawać słodki smak.

W Akademii Górniczo-Hutniczej trwają badania nad przywiezionymi z Egiptu próbkami skał i fragmentami ścian piramid. Bardzo prawdopodobne jest, że w okolicach piramid doszło do upadku meteorytów. Materiał do badań został zebrany podczas grudniowej ekspedycji naukowej geologów.

Nowy proces produkcyjny powinien pozwolić na wytwarzanie alkoholu etylowego (etanolu) przy mniejszym zużyciu energii - informuje serwis "EurekAlert". Naukowcy z Carnegie Mellon University opracowali nowy proces, który może poprawić wydajność produkcji alkoholu, stosowanego jako paliwo.

Trójwymiarowa rekonstrukcja komputerowa mózgu Homo floresiensis pozwala sądzić, że osobnicy ci byli odrębnym gatunkiem ludzi, blisko spokrewnionym z Homo sapiens - informuje najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Indie wystrzeliły w środę w kosmos rakietę PSLV-C7 z czterema satelitami - jedno z urządzeń ma być następnie sprowadzone na ziemię, co ma stanowić pierwszy indyjski krok w kierunku budowy promów kosmicznych, a także lotów załogowych w kosmos.

Stała ekspresja genu kodującego białko Foxp3 jest niezbędna dla podtrzymania tożsamości i cech charakterystycznych limfocytów regulatorowych T - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Immunology".

Grupa brytyjskich naukowców stworzyła związek chemiczny zachowujący się jak demon Maxwella - hipotetyczna istota potrafiąca złamać drugą zasadę termodynamiki - donosi tygodnik "Nature".

Realizacja planu otwarcia wód u wybrzeży Patagonii na połowy sardeli może poważnie zaszkodzić populacjom pingwinów, wielorybów, fok i innych miejscowych gatunków - ostrzegają autorzy raportu w ostatnim "Science".