
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich (ChSRO) zrealizowało projekt Auschwitz-memento - multimedialne archiwum. Wiceprezes stowarzyszenia, Bogdan Wasztyl, poinformował, że na nośnikach cyfrowych zostało zarejestrowanych 45 relacji byłych więźniów niemieckiego obozu KL Auschwitz. Część z nich została udostępnione w internecie.

Mutacje genetyczne, odpowiadające za drobne zmiany w receptorach komórek sercowych powodują, że pacjenci z niewydolnością serca różnie reagują na leki przeciwko tej chorobie - donoszą naukowcy na łamach styczniowego numeru "Journal of Clinical Investigation".

Z powodu działalności człowieka, głównie przełowienia i hałasu robionego przez łodzie, delfiny rzeczne występujące endemicznie w chińskiej Jangcy, praktycznie całkiem już wyginęły - alarmują na stronach serwisu internetowego "Nature" naukowcy zajmujący się pracami na rzecz bioróżnorodności tej rzeki.

Piekielne warunki na aktywnym wulkanicznie dnie morza nie przeszkadzają rybom z nowo odkrytego gatunku, należącego do rodziny płastug.

Odkrycie kolejnego grobu dziecięcego z okresu górnego paleolitu na terenie Dolnej Austrii może zmienić dotychczasowe teorie o braku szacunku dla zwłok dzieci w tym okresie - informuje serwis internetowy "Science Live".

42-letni Volkswagen Transporter, zwany popularnie "hippy busem", stał się pierwszym na świecie pojazdem samochodowym, którego wszystkie elementy świecące, w tym lampy drogowe, zostały wykonane w technologii świecących diod LED (ang. light emitting diodes) - informuje "Compound Semiconductor".

Po raz pierwszy w dziejach badań paleontologicznych naukowcy natrafili na skamieniałość dwugłowej jaszczurki z rzadką anomalią rozszczepienia kręgosłupa - donosi "New Scientist". Okaz jest dobrze zachowany, pochodzi z chińskiej formacji skalnej Yixian z dolnej kredy sprzed 120 mln lat. Szkielet należał do wodnej jaszczurki. Zdaniem naukowców, jest najwcześniejszym znanym przykładem anomalii rozwojowej polegającej na rozwidleniu kręgosłupa.

Spowodowany przez człowieka wzrost emisji dwutlenku węgla sprawia, że cieńsza staje się zewnętrzna warstwa atmosfery Ziemi. W związku z tym łatwiej jest utrzymać na miejscu stację kosmiczną, ale jednocześnie wydłuża się życie kosmicznych śmieci na orbicie Ziemi - ogłosili naukowcy.

"Szczyt Krzywej Wieży od pionu dzieli 146,171 cm. To jest stan mniej więcej zgodny z wykazanym w ostatniej inwentaryzacji sprzed 30 laty" - poinformował Lech Narębski, miejski konserwator zabytków.

U kobiet z mutacją w genie PALB2 ryzyko zachorowania na raka sutka jest ponad dwukrotnie wyższe niż u innych kobiet w populacji - donoszą naukowcy na łamach pisma "Nature Genetics".

Głęboko w morzach i pod lodami Antarktydy powstają teleskopy neutrinowe, nowe narzędzia badań astronomicznych i fizycznych. Nowe perspektywy astronomii neutrinowej przedstawiono w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".

Rafy koralowe giną z powodu zmian klimatycznych 20 razy szybciej niż lasy tropikalne - ostrzega prezes Amerykańskiego Towarzystwa Oceanografii i Limnologii Carlos Duarte. Według Duarte, rocznie znika 9 proc. raf koralowych i w latach 2010-2020 większość raf będzie już dotkniętych chorobą powodującą przebarwienia z powodu wzrostu temperatury wód.

Preparaty roślinne - na przykład ze stokrotek - mogą chronić zwierzęta hodowlane przed szkodliwymi bakteriami równie dobrze, co antybiotyki - mówiono na temat zdrowej żywności zorganozowanej w Brukseli. Trwają badania nad praktycznym wykorzystaniem tych odkryć.

W pobliżu szkockiego Drum Castle odnaleziono rzadki w tych okolicach okaz kamiennego ostrza z okresu neolitu. Nie dokonali tego jednak archeolodzy, ale... pies zarządcy zamku - informuje serwis internetowy "BBC News".

Laptop zalany szamponem, zewnętrzny dysk unieruchomiony przez gnijący banan, nośnik danych przewożony w brudnych skarpetkach, komputery zrzucone z helikoptera i rozjechane przez ciężarówki - to przedmioty, z którymi mają do czynienia specjaliści od odzyskiwania danych.