
Ludzie często zadają pytanie, po co latać na Księżyc? NASA sporządziła raport, w którym zebrano aż 181 pomysłów na to, co można robić na Księżycu. Licząca 48 stron publikacja powstała na podstawie konsultacji NASA z różnymi organizacjami, instytucjami, naukowcami i innymi osobami. Zapewne nie wszystkie opisane w niej kwestie zostaną zrealizowane.

Brytyjscy naukowcy liczą na to, że ekshumacja szczątków angielskiego arystokraty Sira Marka Sykesa, dyplomaty i polityka, który w 1919 r. zmarł na grypę hiszpankę, przyczyni się do zapobieżenia potencjalnej pandemii ptasiej grypy.

Człowiek codziennie gubi, nie zdając sobie z tego sprawy, tysiące komórek swego ciała, tymczasem do określenia niepowtarzalnego kodu DNA każdego z nas, wystarczy tylko jedna komórka.

Współpraca fizyków z Polski, Rosji i Niemiec na Uniwersytecie Augsburskim pozwoliła na odkrycie nowych efektów oddziaływań elektronów w metalach. Międzynarodowa grupa fizyków w Centrum Badawczym "Zjawiska Kooperacyjne w Kryształach" zbadała efekt pochodzący z silnych korelacji między elektronami.

Sójki robią zapasy jedzenia na następny dzień - donoszą naukowcy z Cambridge na łamach numeru pisma "Nature". Planowanie przyszłości jest skomplikowaną umiejętnością dotychczas przypisywana tylko ludziom.

Azjatyckie węże z gatunku Rhabdophis tigrinus mają niezwykłe podejście do jadowitych ropuch: po zjedzeniu płaza, izolują i magazynują część toksyn ropuchy w gruczołach na grzbiecie. Później jad ten wykorzystują do obrony przed drapieżnikami - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Na pozostałości świątyń z V tysiąclecia p.n.e. natrafili w trakcie ostatnich poszukiwań bułgarscy archeolodzy w paśmie Rodopów. Są to jedne z najstarszych budowli, jakie zostały dotychczas odkryte w Europie - informuje serwis internetowy "Novinite".

Legalnie nie znaczy wcale drogo. Wystarczy więcej uwagi aby znaleźć ofertę gwarantującą nam oprogramowanie legalne, po cenie która nie wypatroszy niezbyt głębokich studenckich kieszeni. Jedną z nich jest bez wątpienia ta przedstawiona przez
EduAkcja MVL. Dlaczego? Bo w końcu, za rozsądną cenę możemy mieć stały dostęp do całkowicie legalnego pakietu Office.

Nowe technologie, pozwalające na funkcjonowanie zakładu szklarskiego z minimalną ilością chemicznych odpadów poprodukcyjnych i bez odpadków szklanych, zaprezentowali polscy naukowcy z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich - BUDMA 2007 jako ofertę działającej w Śremie Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii.

W wyższych warstwach atmosfery Saturna zaobserwowano zaskakujący mechanizm wzrastania i obniżania się temperatury. Zjawisko przeczy założeniu, że atmosfery wszystkich planet Układu Słonecznego funkcjonują według praw znanych nam z obecnej atmosfery Ziemi. O odkryciu donosi numer "Nature".

Naukowcy z USA i Kanady przeanalizowali materiał genetyczny 1500 rodzin, w których żyli chorzy na autyzm. Odkryli, że wielu chorych ma zaburzenia w obrębie chromosomu 11. Pracę opublikowano na łamach elektronicznej wersji pisma "Nature Genetics".

Naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley opracowali nowatorską metodę wytwarzania prądu elektrycznego z energii cieplnej, stosując cząsteczki organiczne - podało internetowe wydanie tygodnika "Science". Współcześnie ok. 90 procent energii elektrycznej produkowanej na świecie pochodzi z ciepła.

Kanadyjczyk, Tajwańczyk i Amerykanin przebiegli przez Saharę z zachodu na wschód, pokonując 7,5 tys. kilometrów, by zwrócić uwagę świata na dramatyczny brak wody w krajach, przez które prowadziła trasa ich wyprawy.

To samo światło ultrafioletowe, którego staramy się unikać, stosując okulary i kremy z filtrem, jest niezbędne do przetrwania jednego z gatunków pająków. Tylko w tym świetle osobniki przeciwnej płci są dla siebie atrakcyjne - informuje najnowszy numer "Science".

Cmentarzysko zadżumionych sprzed 300 lat odkryli archeolodzy z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Ekipa badawcza - Jerzy Marek Łapo oraz Łukasz Kowalski - została wezwana do miejscowości Ławki, koło Rynu (woj. warmińsko-mazurskie), gdy w trakcie prac budowlanych natrafiono na ludzkie szczątki. Duża ilość szkieletów, gwoździe trumienne oraz pojedyncze fragmenty toczonych naczyń w zasypiskach grobów wydatowały nekropolię na przełom XVII/XVIII w.