Świat nauki (archiwalne artykuły)

Kultura Clovis, od 50 lat uważana za ślady pierwszych ludzi na kontynencie amerykańskim, nie była najwcześniejsza i trwała krócej niż dotychczas sądzono. Wskazują na to wyniki ponownej analizy znalezisk z najważniejszych stanowisk tego kręgu kulturowego, które zostały opublikowane na łamach ostatniego wydania magazynu "Science".
Spektrometryczna analiza składu mikrobiologicznego próbek umożliwia, w czasie wielokrotnie krótszym niż dotychczas, rozróżnienie pomiędzy gatunkami bakterii, jakie znajdują się w badanej cieczy - donosi "Chemical Communications".
Sonda Cassini wykonała zdjęcia ogromnej chmury na Tytanie. Naukowcy przypuszczają, że ma ona taki sam skład chemiczny jak ciecz wypełniająca jeziora na największym księżycu Saturna. O odkryciu donosi serwis internetowy Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Gen odgrywający kluczową rolę w rozwoju móżdżku, części mózgu, która odpowiada za kontrolę ruchów ciała, zidentyfikowali naukowcy z Hiszpanii i USA. Pracę, która może zaowocować nowymi metodami leczenia poważnych chorób związanych z uszkodzeniami móżdżku, zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Amerykańskim naukowcom udało się opracować technikę, dzięki której potrafią wytworzyć skupioną, laserową wiązkę promieni rentgenowskich przy niewielkim zapotrzebowaniu na prąd - donosi internetowe wydanie "Nature Physics".
W wyniku globalnego ocieplenia światowa gospodarka może stracić w ciągu najbliższych 50 lat do 20 proc. produktu brutto - ocenili autorzy raportu przygotowanego na zlecenie brytyjskiego rządu.
Zapach jedzenia skraca życie muszek owocowych będących na diecie uboższej w kalorie - zaobserwowali naukowcy z USA. Jak napisali na łamach tygodnika "Science", oznacza to, że bodźce węchowe związane z pożywieniem mogą odgrywać ważną rolę w regulacji długości życia.
Prostą metodę budowania skomplikowanego islamskiego wzoru "girih" - charakterystycznego motywu zdobniczego, złożonego z wielokątów pokrytych siecią linii łamanych, arabscy rzemieślnicy opracowali już w połowie XV w. Pierwsze próba odtworzenia tego wzoru w świecie zachodnim miała miejsce dopiero w drugiej połowie XX w.
Dzięki genetycznej manipulacji roślinne tłuszcze mogą lepiej nadawać się na paliwo i zyskać na wartości odżywczej - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Brytyjskim naukowcom udało się znaleźć i naprawić lukę w bardzo bezpiecznych systemach kwantowego szyfrowania danych - donosi internetowy serwis BBC News.
Ornitolodzy z Międzynarodowego Komitetu Ochrony Wodniczki BirdLife poinformowali, że zagrożony wyginięciem, a bytujący w Polsce rzadki ptak - wodniczka - zimuje w Senegalu. Według specjalistów, rozwiązano jedną z największych zagadek ornitologicznych ostatnich lat.
Azjatycki wąż z gatunku Rhabdophis tigrinus potrafi przywłaszczyć sobie toksyny, wydzielane przez jadowite ropuchy - donosi numer pisma "PNAS". Rhabdophis tigrinus, czyli zaskroniec tygrysi to niewielki gad zamieszkujący tereny Azji Wschodniej.
Kilkaset ołowianych kul z karabinów którymi strzelały do siebie wojska francuskie i rosyjskie odkryli archeolodzy przeszukujący okolice Pułtuska - pole bitwy sprzed 200 lat. Znaleziono także pociski artyleryjskie, francuskie guziki z numerami pułków oraz wiele innych elementów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego.
W opublikowanym przez Lawrence Berkeley National Laboratory raporcie eksperci stwierdzają, że konieczne jest zmniejszenie poboru prądu przez serwery i komputery. W 2010 roku tylko USA będzie musiało wydać na energię dla urządzeń informatycznych dodatkowe 3,5 mld USD.
Grupa dinozaurów, od której pochodzą ptaki, miała najprawdopodobniej mały genom - taki jak ptaki współczesne. Doniesienie naukowców z USA opublikowane na łamach pisma "Nature" sugeruje, że redukcja genomu może być jedną z cech umożliwiających zwierzętom latanie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności