Świat nauki (archiwalne artykuły)

Natychmiastowe wykrycie mikroskopijnych ilości strzępek grzyba Aspergillus versicolor (kropidlak różnobarwny) atakującego drewno, jest możliwe dzięki nowemu urządzeniu, które opracowane zostało przez nanotechnologów z Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii w Śremie, należącej do Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Niewielką żabę nadrzewną sprzed 25 mln lat, zachowaną w bursztynie, znaleziono w stanie Chiapas na południu Meksyku. Bryłkę bursztynu z zatopioną wewnątrz żabą niespełna centymetrowej wielkości odkrył górnik. Okaz ten kupił od niego prywatny zbieracz, który dopiero niedawno wypożyczył go naukowcom.
Ludzie od dawna zadają sobie pytanie, czy na Marsie istnieje lub istniało kiedyś życie. Wysłane na Czerwoną Planetę automatyczne sondy nie znalazły jego śladów. Może jednak nie kopały wystarczająco głęboko?
Podczas eksperymentów na myszach udało się zapobiec rozszczepowi podniebienia - jednej z najczęstszych wad powstających w czasie rozwoju zarodka - informuje "Nature". U ludzi rozszczep podniebienia zdarza się raz na 2000 porodów. Jak sama nazwa wskazuje, podczas rozwoju twarzy powstają szczeliny przebiegające przez podstawę nozdrzy i podniebienie.
Subhash Kak, profesor Uniwersytetu Stanu Louisiana, zaproponował rozwiązanie paradoksu bliźniąt, jednej z największych łamigłówek współczesnej fizyki - donosi internetowe wydanie "International Journal of Theoretical Science".
Uchwała Rady Wydziału Biologii UW, w której gremium naukowców apeluje do premiera o zatrzymanie budowy obwodnicy Augustowa przez unikatowe torfowiska doliny Rospudy, została przekazana do Kancelarii Premiera przez byłego rektora UW prof. Piotra Węgleńskiego.
Chrząszcze z rodzaju Cyphochilus posiadają idealnie białe pancerzyki - bielsze niż mleko, śnieg, szkliwo zębów i większość innych stworzonych przez naturę jasnych substancji - donosi styczniowy numer "Science". Jednocześnie pancerzyki te są wielokrotnie cieńsze, niż jakiekolwiek produkowane przez człowieka materiały.
Marek Antoniusz i Kleopatra, jedna z najsłynniejszych par starożytności, nie odznaczali się wybitną urodą. Stereotypowi idealnych kochanków wykreowanemu przez nowożytną twórczość przeczą przedstawienia obu postaci na rzymskiej monecie odnalezionej ostatnio w angielskich zbiorach numizmatycznych - informuje serwis internetowy "Alpha Galileo".
Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute odkryli, że ten sam gen, który kieruje zachowaniem komórek macierzystych podczas rozwoju mózgu, odgrywa kluczową rolę w rozwoju groźnego nowotworu mózgu glejaka złośliwego - donosi najnowszy numer pisma "Neuron".
Amerykańscy badacze opracowali nową, tańszą i bardzo efektywną metodę przyspieszania cząstek elementarnych - donosi najnowszy numer "Nature".
Nie wszyscy mieszańcy Augustowa są zwolennikami wariantu obwodnicy, który przechodzi przez najcenniejsze przyrodniczo tereny Doliny Rospudy. Część z nich uważa, że decyzja o tej inwestycji utrudni ekonomiczny rozwój Suwalszczyzny i jest przejawem krótkowzroczności oraz braku perspektywicznego myślenia.
Kaczki edredony wspólnie opiekują się młodymi i potrafią między sobą ustalić zakres obowiązków - informuje pismo "The American Naturalist." Edredony (Somateria mollissima) zamieszkują skaliste wybrzeża północnej Europy, Ameryki i Syberii. Brązowe samice przypominają nasze krzyżówki, natomiast samce są czarno-białe.
Ruiny ośrodka wojskowego z czasów rzymskich, Novae w północnej Bułgarii, badane są od prawie pół wieku przez Polaków. Archeolodzy starają się, żeby trafiły na listę UNESCO.
Armia amerykańska testuje pierwszy zestaw nie zabijającej broni - emitera fal milimetrowych. Program opracowania emitera kosztował 1,5 mld USD i był jednym z najtańszych projektów nowych technologii militarnych - poinformowały media amerykańskie
Zespół kamiennych narzędzi sprzed 4,3 tys. lat, który archeolodzy odnaleźli w trakcie ostatnich badań w lasach deszczowych Wybrzeża Kości Słoniowej, został wykonany i używany przez szympansy! Odkrycie to rzuca nowe światło na historię użytkowania narzędzi przez wczesne hominidy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności