Świat nauki (archiwalne artykuły)

Japońscy naukowcy po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium trójwymiarowy fragment ludzkiej wątroby – informuje „Nature”. Pismo twierdzi, że w przyszłości podobnie będzie można hodować również inne narządy człowieka.
Korzystanie z węgla byłoby bezpieczniejsze i ekologiczne, gdyby udało się zmienić go pod ziemią w gaz, który na powierzchni posłużyłby do produkcji energii. Jesienią tego roku w katowickiej kopalni Wieczorek naukowcy sprawdzą, czy jest to możliwe na większą skalę.
W weekend w Stanach Zjednoczonych i Danii odbyła się światowa premiera trójwymiarowego filmu dokumentalnego „Hidden Universe 3D”, pokazującego wielkie teleskopy naziemne i trójwymiarowe struktury w kosmosie – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Grzyby mogą posłużyć do produkcji materiałów izolacyjnych dla budownictwa – informuje „New Scientist”.
Zespół amerykańskich i japońskich naukowców analizujący dane z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter wskazuje, że lekkie materiały, takie jak tworzywa sztuczne, mogą stanowić wystarczająco efektywną ochronę dla astronautów przed szkodliwym promieniowaniem.
Grupa badaczy z Technion-Israel Institute of Technology w Izraelu opracowała nowy typ materiałów, który pozwala kontrolować rozchodzenie się światła w urządzeniach komunikacyjnych – informuje portal Phys.org.
Wyczerpał się ciekły helu do chłodzenia detektorów Kosmicznego Obserwatorium Herschela - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Oznacza to zakończenie prowadzonych tym instrumentem obserwacji. W projekcie brała udział Polska.
Razem z naukowcami z Uniwersytetu teksańskiego w Dallas, Samsung zamierza opracować interfejs pozwalający na sterowanie urządzeniami elektronicznymi przy pomocy fal mózgowych.
Polskie wynalazki - gniazdo USB, w które pendrive nie da się włożyć złą stroną, a także wytwarzane w innowacyjny sposób spiekane stale nierdzewne uzyskały złote medale z wyróżnieniem na 41. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów w Genewie.
Sposób przetwarzania dwutlenku węgla z atmosfery na produkty dla przemysłu opracowali naukowcy z University of Georgia. Może to w niedalekiej przyszłości doprowadzić do produkowania z niego np. biopaliw.
Tylko od 19 do 24 marca można zwiedzać w Warszawskim Muzeum Techniki wystawę prezentującą zaprojektowane i produkowane w Polsce bezzałogowe maszyny latające, zwane dronami.
5 - 9 marca odbędą się tego roczne targi branży informatycznej i nowych technologi, wezmą w niej udział studenci i naukowcy z Polski.
Opracowano system "wzroku holograficznego", który pomoże strażakom w odnalezieniu osoby, której nie widać gołym okiem.
Powstała aplikacja, która wykorzysta wbudowany aparat do przeprowadzania analizy moczu.
Programy do optycznego rozpoznawania tekstu przydają się nie tylko w biurze, ale także w domu czy w trakcie nauki. W przypadku najlepszych programów do OCR (optycznego rozpoznawania pisma) proces przetwarzania tekstu jest prosty i szybki. Prześledźmy ten proces na przykładzie jedenastej wersji programu ABBYY FineReader.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności