Świat nauki (archiwalne artykuły)

Jakub Oleś i Marek Niewiadomski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH udowodnili, że po trzech latach studiów są w stanie skonstruować od podstaw robota inspekcyjnego, który w przyszłości może pracować w trudnych warunkach.
Opracowany na Politechnice Wrocławskiej Mechatroniczny pojazd gąsienicowy* to innowacyjne urządzenie do serwisowania cięgien linowych oraz transportu linowego. Przełomowe rozwiązanie prof. Piotra Dudzińskiego oraz mgr inż. Adama Koniecznego z Wydziału Mechanicznego nagrodzone złotym medalem na 61. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA 2012".
Prof. AGH Krzysztof Wojciechowski z Katedry Chemii Nieorganicznej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz z zespołem pracuje nad generatorem, który ma przekształcać ciepło spalin samochodowych na energię elektryczną. Przedsięwzięcie prowadzi do skutecznego oszczędzania energii i jednocześnie ma wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Dzięki odzyskowi ciepła odpadowego ze spalin, samochody będą mogły zużywać mniej paliwa, zmniejszy się również zanieczyszczenie środowiska, a kierowcy zaoszczędzą pieniądze.
Naukowcy opracowali nowy typ żarówki z tworzywa sztucznego, który z czasem mógłby zastąpić świetlówki kompaktowe. Nowa żarówka zrobiona jest po prostu z plastiku i wytwarza lepszej jakości światło. W porównaniu z klasycznymi świetlówkami nie daje też efektu migania.
Ryzyko związane z rozwojem biotechnologii, sztucznej inteligencji, nanotechnologii i innymi zagrożeniami dla naszego gatunku, które wynikają z rozwoju technologii, będą badać naukowcy z brytyjskiego Cambridge. Stworzyli w tym celu specjalne centrum. Koniec nie jest bliski, ale może taki być, o ile nie powstrzymamy naszej technologicznej pomysłowości - ostrzegają naukowcy z University of Cambridge: profesor kosmologii i astrofizyki Martin Rees, filozof Huw Price oraz wynalazca Skype - Jaan Tallinn.
"New York Times" napisał, że na rynku pracy szybko rośnie konkurencja dla robotników niewykwalifikowanych, których w wielu fabrykach zastępują roboty, pracujące bez przerwy na kawę, całą dobę, 365 dni w roku. I co my ludzie mamy z tym zrobić? Mamy się cieszyć czy smucić?
Naukowcy zaangażowani w projekt finansowany w I konkursie Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju rozwiną badania nad optycznymi badaniami mikroskopowymi, które znajdują zastosowanie m.in. w ocenie struktury mikronaczyń w ludzkim oku przy zmianach cukrzycowych oraz sieci mikronaczyniowej i przepływów krwi w przebiegu udaru.
Wynalazek nowego tranzystora jest krokiem ku budowie komputerów kwantowych - urządzeń wielokrotnie szybszych niż dzisiejsze. Potrafi on manipulować spinami elektronów – dzięki czemu może zamykać i otwierać przepływ prądu elektrycznego.
W ramach Bio-centrum, koordynowanego przez Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN (IGHZ) zakupiono nowoczesną aparaturę, na której w przyszłości prowadzone będą skomplikowane badania zmierzające do poprawy jakości żywności. Badacze będą też świadczyć wyspecjalizowane usługi dla firm z sektora rolno-spożywczego.
W ubiegły weekend, 10 i 11 marca, w Wiedniu odbyły się największe europejskie zawody robotyczne RobotChallenge. Jest to zarazem najbardziej prestiżowa impreza tego typu, tym bardziej miło słyszeć, że po raz kolejny zdominowali ją Polacy.
Naukowcom udało się opracować metodę usuwania tonera z zadrukowanego papieru i co za tym idzie – całych wydruków. W związku z czym papier taki może być używany nawet 5 razy przed oddaniem do recyklingu.
Powstał prototyp wózka inwalidzkiego kierowanego głosem i ruchem oka. Jest on dziełem uczonych z Politechniki w Leiria.
Na dwóch uniwersytetach na południu Chin powstaje superkomputer "Tianhe 2", który będzie miał 10 razy większą moc obliczeniową od dotychczasowego lidera, japońskiego komputera "Kei".
Niemieccy naukowcy opracowali kask narciarski wyposażony w system komunikacyjny sterowany bezprzewodowo modułem Bluetooth i zasilany energią z panelu słonecznego, który umieszczony jest na górnej części kasku.
Naukowcy z Uniwersytetu Minho w Bradze opracowali rewolucyjną metodę barwienia tkanin i włosów bazującą na nanocząsteczkach krzemowych. Według uczonych nowa technologia jest całkowicie bezpieczna dla środowiska i niezwykle oszczędna.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności