Świat nauki (archiwalne artykuły)

W Szwecji już działa trzecia co do wielkości na świecie elektrownia wiatrowa. Pierwsza turbina wiatrowa w Lillgrund została uruchomiona, a pierwsze elektrony przesłano kablem morskim do wybrzeży Skanii.
Do tej pory uważano, że układ nerwowy nie ma bezpośredniego wpływu na czynność układu odporności. Najnowsza praca naukowców z USA obala ten dogmat. Okazuje się bowiem, że mózg utrzymuje bliskie kontakty z układem immunologicznym, wysyłając polecenia, które kontrolują rozwój stanów zapalnych, będących podłożem wielu poważnych chorób. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.
W porcie Cadiz w południowej Hiszpanii archeolodzy odkryli pozostałości starożytnych murów z VIII w.p.n.e., stanowiących prawdopodobnie część fenickiego miasta Gadir - donosi serwis internetowy Mathaba.
W historycznym centrum Florencji udało się zidentyfikować siedziby należące do rodziny Leonarda da Vinci - poinformowali włoscy naukowcy.
Niemal jednej trzeciej małp grozi wyginięcie z powodu niszczenia przez ludzi dżungli tropikalnych, handlu dzikimi zwierzętami i polowań - alarmuje Światowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).
Żyjące dziko szympansy posiadają zdolność przekazywania sobie nowych umiejętności na drodze społecznej. Oznacza to, że jeżeli jeden szympans coś odkryje lub czegoś się nauczy, potrafi podzielić się tą wiedzą ze swoimi pobratymcami.
Duńscy archeolodzy odkryli na przedmieściach Kopenhagi rzymski cmentarz z III w. n.e. - donosi serwis internetowy International Herald Tribune.
Astronom z Uniwersytetu Hawajskiego wykonał naziemnym teleskopem zdjęcie Plutona, którego ostrość przewyższa obrazy uzyskane przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a.
25 października 1987 roku na wspólnym posiedzeniu Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" i Tymczasowej Rady NSZZ "Solidarność" powołano jednolite kierownictwo Związku pod nazwą Krajowej Komisji Wykonawczej (KKW). Jej przewodniczącym został Lech Wałęsa.
Przewidywane na nadchodzące stulecia, średnie temperatury na świecie mogą spowodować masowe wymieranie - ostrzegli naukowcy brytyjscy. Naukowcy podejrzewają, że przyszłe temperatury na Ziemi mogą się zbliżyć do takich, jakie występowały w fazach cieplarnianych we wczesnej historii Ziemi, kiedy wymarło 95 proc. roślin i zwierząt.
Nieznany dotąd, prymitywny gatunek kraba, mający ponad 150 mln lat, odkryli we wschodniej Rumunii naukowcy z Kent State University oraz Uniwersytetu Bukaresztańskiego. Informacja ta pochodzi ze strony Kent State University.
W Bułgarii ruszył projekt rekonstrukcji starożytnego trackiego miasta Seuthopolis (Sewtopolis), którego ruiny znajdują się obecnie na dnie dużego zbiornika retencyjnego Koprinka w środkowej części kraju - poinformowały sobotnie media w Sofii.
Z nowego typu włókna węglowego można utkać tkaninę kilka razy wytrzymalszą i sztywniejszą niż materiały obecnie stosowane do wytwarzania kamizelek kuloodpornych.
164 tys. lat temu na wybrzeża Afryki Południowej zawędrowały grupy ludzi w poszukiwaniu pożywienia. W czasie, kiedy duża część kontynentu pustynniała, głównym składnikiem ich diety stały się skorupiaki zbierane na plażach Oceanu Indyjskiego. Wyniki badań paleontologów z Arizona State University opublikowane zostały na łamach najnowszego "Nature".
Odkryta dwa lata temu przez Roberta Quimby w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki gwiezdna eksplozja SN 2005ap okazała się najjaśniejsza z dotychczas zaobserwowanych supernowych. Wyniki badań, które prowadzone były w ramach programu Texas Supernova Survey zostaną opublikowane 20 października w "The Astrophysical Journal Letters".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności