
Słonie są wyjątkowo spostrzegawcze i świetnie odróżniają grupy ludzi mogących im zagrażać od tych nieszkodliwych. Świadczy o tym nowe badanie opublikowane w piśmie "Current Biology".

Ludzkie szczątki noszące ślady tzw. praktyk antywampirycznych odkryli archeolodzy pracujący pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha Chudziaka z UMK w Toruniu na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Kałdusie, na południowy zachód od Chełmna. Zdaniem naukowców, tego typu groby dowodzą, że średniowieczny człowiek żył w świecie wypełnionym irracjonalnymi lękami.

Uczniowie z liceów w Szczecinie i Warszawie znaleźli na zdjęciach dostarczonych im w ramach akcji "International Asteroid Search Campaign" dwie nowe asteroidy - poinformował portal Astronomia.pl.

25 października 1952 roku została wyemitowana pierwsza audycja Telewizji Polskiej. W tym roku mija 55 lat od tego wydarzenia. Pierwsze prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej w Polsce rozpoczęły się w 1935 roku w warszawskim Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym oraz w Polskim Radiu.

Gen o nazwie Jhdm2a pełni kluczową rolę w rozwoju plemników, możliwe że jego uszkodzenia leżą u podstaw niektórych rodzajów bezpłodności - informują na łamach pisma "Nature" naukowcy z USA.

W atmosferze, na lądzie, w oceanie, faunie i florze Arktyki zachodzą zmiany związane z ociepleniem - potwierdzają najnowsze obserwacje tej części świata.

Najnowszy rekord nicnierobienia należy do australijskiego oposa. Najadłszy się do syta w laboratorium, jedno z takich zwierząt zwinęło się w kłębek i pozostało w stanie hibernacji przez ponad rok - informuje serwis NewScientist.com.

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku w Portugalii odkryli 4500 rzymskich monet ukrytych w ścianie budynku - donosi serwis internetowy Fox News.

W Kanadzie odkryto najstarsze spośród znanych dotychczas odciski stóp pozostawione przez gada - informują naukowcy na łamach "Journal of the Geological Society of London".

Konsorcjum budujące Wielki Teleskop Magellana zadecydowało o wyborze lokalizacji, w której powstanie teleskop. Instrument ma pracować w Chile w Las Campanas.

Książkę opisującą odkrycie zaginionego "Kodeksu Archimedesa" można kupić w polskich księgarniach. Dzieło starożytnego filozofa zostało odkryte jako palimpsest pod tekstem modlitewnika z XIII w. -poinformowało PAP wydawnictwo Magnum.

Popularny wariant genu SMAD7 jest związany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Genetics".

Materiał, który załamuje światło w stronę przeciwną niż wszystkie dotychczas znane materie, może znaleźć szerokie zastosowanie w przyrządach optycznych i czujnikach - informuje pismo "Nature Materials".

Kraje nadbałtyckie należące do Konwencji Helsińskiej podjęły decyzję o przygotowaniu planu ograniczenia zanieczyszczeń i naprawy szkód wyrządzonych Bałtykowi.

Ciężarne klępy (czyli samice łosi) szukają towarzystwa ludzi, aby uchronić siebie i cielę przed zagrożeniem ze strony niedźwiedzi - informuje pismo "Biology Letters".