
Stare budowle i kamienne rzeźby przetrwały wiele burz, najeźdźczych armii i złodziei. Teraz 80 procentom chińskich zabytków z listy światowego dziedzictwa kultury UNESCO zagraża zanieczyszczenie powietrza i kwaśne deszcze, powstające głównie ze spalania węgla - podała chińska agencja Xinhua.

Dzieci różnią się bardzo pod względem nawyków związanych ze snem - niektóre śpią mało, podczas gdy inne muszą przesypiać więcej godzin dziennie, wynika z najnowszych badań szwajcarskich. Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "Pediatrics", odkrycie to wskazuje, że zapotrzebowanie na sen jest w dużym stopniu uwarunkowane biologicznie.

Prace wykopaliskowe prowadzone na terenach zalewowych zapory Tangab w Iranie doprowadziły do odkrycia ruin tłoczni win z czasów panowania dynastii Sasanidów - donosi serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.

Polski rynek odzyskiwania utraconych danych z nośników elektronicznych rośnie w tempie ok. 20 proc. rocznie; do specjalistycznych laboratoriów trafia też coraz więcej przypadków za zakresu tzw. informatyki śledczej, gdzie odzyskane dane są np. dowodami przestępstw - oceniają specjaliści z branży.

Czy naszej planecie grozi kolejne wielkie wymieranie? Badania paleontologiczne oraz prognozy temperatur na najbliższe stulecia sugerują, że może się ono wydarzyć - piszą naukowcy brytyjscy na łamach najnowszego wydania "Proceedings of the Royal Society B."

Na mocy dekretu władz ZSRR, podpisanego przez Stalina 5 marca 1940 roku, 15 tys. polskich oficerów przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostało przez NKWD od kwietnia do maja 1940 roku rozstrzelanych w Katyniu, Charkowie oraz Twerze i pochowanych w Miednoje. Ten masowy mord nosi dziś nazwę Zbrodni Katyńskiej.

Dwie dziedziczne mutacje, które oddzielnie powodują padaczkę, jeżeli występują razem zapobiegają atakom epilepsji - informują naukowcy z Baylor College of Medicine na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Ponad jedna trzecia ryb rzecznych w Europie jest zagrożona wyginięciem - wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i jej Zasobów (UICN).

Skład gleby może mieć równie duży wpływ na kolor jesiennych liści, co gatunek drzewa, na którym rosną - informuje serwis internetowy "EurekAlert".

Zespół włoskich archeologów odkrył w Rzymie ruiny świątyni sprzed 2700 lat, pochodzącej z czasów Numy Pompiliusza, drugiego legendarnego króla Rzymu panującego w VIII w. p.n.e. - donosi serwis internetowy Times UK.

Drużyna programistów z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym, które rozgrywały się na Politechnice Poznańskiej. W zawodach wzięło udział ponad 150 studentów z 15 uczelni.

Tyranozaur rex i inne dinozaury dojrzewały płciowo, zanim osiągały swoją "dorosłą" wielkość. Dzięki "nastoletnim ciążom" mogły mieć w ciągu życia więcej potomstwa, niż gdyby z rozmnażaniem czekały do "pełnoletności" - informują serwis "News in Science" i "Discovery News"

Setki czarnych dziur, które zostały ostatnio odkryte w odległych galaktykach pyłowych przez orbitalne obserwatoria Spitzer i Chandra, mogą być częścią długo poszukiwanej brakującej populacji tych egzotycznych obiektów.

Kamień węgielny pod budowę pomnika naukowców, którzy złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej, Enigmy, wmurowano na placu przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. "Pomnik ten będzie hołdem dla poznańskiej nauki" - powiedział podczas uroczystości prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. Jacek Wiesiołowski.

Analizy materiału genetycznego neandertalczyków żyjących ponad 40 tys. lat temu dowodzą, że przynajmniej niektórzy z nich mieli jasną cerę i rude włosy - donoszą naukowcy na łamach tygodnika "Science".