Świat nauki (archiwalne artykuły)

O ile nic złego nie stanie się podczas trwającego niemal dwa lata lotu w przestrzeni kosmicznej, w 2015 roku, w powierzchnię Marsa wgryzie się próbnik ExoMars, szukający śladów życia na Czerwonej Planecie.
25 lat temu, 10 listopada 1982 r. w wieku 76 lat zmarł w Moskwie Leonid Breżniew - sekretarz generalny KC KPZR i przewodniczący Rady Najwyższej ZSRR.
Dieta bogata w cukry proste, w tym glukozę oraz fruktozę może prowadzić do wyłączenia genu, który reguluje poziom aktywnych hormonów płciowych w organizmie - zaobserwowali naukowcy kanadyjscy.
Nowozelandzcy naukowcy odkryli środek, który może pomóc w walce z grzybem wyniszczającym żaby na całym świecie. Okazał się nim znany od lat "ludzki" antybiotyk - chloramfenikol.
Po wielu latach poszukiwań archeologom udało się zlokalizować miejsce gdzie około 400 lat temu stała rezydencja oraz folwark Sapiehów - magnackiego rodu.
Specjaliści z francuskiego Lumiere Technology dokonali zabiegu wirtualnego oczyszczenia obrazu Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem". Z komputerowej rekonstrukcji wynika, że pierwotnie dama miała inne tło, zamiast czarnego - niebieskie, dające efekt głębi za postacią.
Wyobraźmy sobie, że z naszej planety ginie 95 procent wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Coś takiego wydarzyło się 250 mln lat, w okresie permu. Było to największe z wielkich wymierań w historii Ziemi. Jak dowodzą naukowcy na łamach pisma "Geology", odbywało się ono stopniowo, jego przyczyną nie mogła być zatem nagła katastrofa, taka jak uderzenie wielkiego meteorytu.
W tym roku przypada 50. rocznica lotu w kosmos pierwszego psa - Łajki. Została ona wystrzelona na orbitę okołoziemską w radzieckim statku kosmicznym Sputnik 2.
"Reżimy totalitarne wobec ludzi nauki. Uniwersytet Jagielloński. Sonderaktion Krakau - Zbrodnia Katyńska" - to tytuł wystawy plenerowej otwartej przed Ogrodem Botanicznym w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.
Naukowcy zsekwencjonowali genom grzyba, który żyje na skórze głowy większości ludzi i powoduje łupież. Dzięki temu można będzie skuteczniej zwalczać tę przypadłość, jak i inne choroby skóry, wywoływane przez ten sam organizm.
Wyrąb indonezyjskich lasów tropikalnych i rabunkowa gospodarka leśna, prowadzona obecnie w tym kraju, może stać się "klimatyczną bombą", groźną dla światowego środowiska - ostrzegła ekologiczna organizacja Greenpeace w specjalnym raporcie.
Małż, którego wydobyto z dna morza u wybrzeży Islandii, okazał się najdłużej żyjącym ze znanych zwierząt. Mięczak z gatunku wenus (Mercenaria mercenaria) ma od 405 do 410 lat - twierdzą naukowcy z walijskiego Bangor University na podstawie przyrostów rocznych na jego muszli.
Francuscy archeolodzy prowadzący wykopaliska w zachodniej Syrii ogłosili odkrycie kilku ważnych znalezisk - donosi serwis internetowy Syrian Arab News Agency.
23 października nastąpił gwałtowny wybuch jasności komety Holmesa (17P/Holmes). Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprezentowało zdjęcia komety wykonane trzy dni później w kilku filtrach.
W okresie międzywojennym toczono spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 r. uznać należy za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1937 r. Sejm RP uznał, iż Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności