Świat nauki (archiwalne artykuły)

Jedna z tropikalnych ryb, która żyje na bagnach namorzynowych Ameryk, jest w stanie przetrwać bez wody kilka miesięcy. Przypomina pod tym względem zwierzęta, które miliony lat temu przystosowywały się do życia na lądzie.
Relikty wioski sprzed 4-5 tys. lat odkryli archeolodzy w Kownacicy niedaleko Garwolina (woj. mazowieckie). "Prawdopodobnie mieszkańcy przebadanej osady należeli do jednych z pierwszych rolników w tym regionie" - przypuszcza Sławomir Sałaciński, badacz stanowiska, starszy kustosz w Dziale Epoki Kamienia Państwowego Muzeum Archeologicznego.
Z zaawansowanej technologii mobilnej, czyli m.in. smartphonów, iPodów czy laptopów, korzysta 30 proc. polskich menedżerów, wobec 17 proc. kadry menedżerskiej w USA, Wielkiej Brytanii i Australii - wynika z najnowszych badań firmy Avaya.
W okresie permskim, 290 mln lat temu, ryby były zjadane przez płazy, a te z kolei przez rekiny. Świadczy o tym odkrycie skamieniałego rekina, który miał w żołądku płaza trawiącego rybę - informuje serwis National Geographic.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaprezentowała zdjęcia Ziemi wykonane przez sondę Rosetta podczas przelotu koło naszej planety w dniu 13 listopada.
Cumujący przy Skwerze Kościuszki w Gdyni okręt-muzeum ORP "Błyskawica" otrzymał odznaczenie międzynarodowego stowarzyszenia "The World Ship Trust".
61 proc. Polaków jest przychylnych budowie w naszym kraju elektrowni atomowej, a 29 proc. jest przeciw - wynika z sondażu, zaprezentowanego na konferencji "Wpływ energetyki jądrowej na środowisko i mieszkańców Polski".
Przebywający w Japonii duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama ostrzegł, że dynamicznie rozwijany chiński przemysł zagraża kruchej równowadze ekologicznej Tybetu a trwająca dewastacja środowiska tej krainy może bezpośrednio dotknąć setki milionów ludzi.
Kapucynki "strajkowały" odmawiając współpracy z naukowcami, gdy widziały, że inne zwierzęta, wykonujące takie same czynności, były hojniej nagradzane - czytamy w internetowym serwisie "National Geographic".
Rada Najwyższa d/s Starożytności Egiptu ogłosiła odkrycie królewskiego sarkofagu sprzed 3700 lat, pochodzącego z czasów XIII Dynastii - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.
Komputerowo sterowany ekran może pokazywać, gdzie są członkowie rodziny, podobnie jak robił to magiczny zegar rodziny czarodziejów z powieści o przygodach Harrego Pottera - informuje serwis Discovery News. Prototyp takiego urządzenia opracowali inżynierowie z firmy Microsoft.
Najnowsze badania wykonane przez sondę Mars Express przyniosły kolejne informacje o - ciągle słabo poznanym - środowisku Czerwonej Planety. Dane zebrane przez należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej instrument znajdujący się na orbicie Marsa, pozwoliły zbadać naukowcom jonosferę planety.
Atrakcyjność osobników jest dziedziczna - przynajmniej wśród owadów. Jak zaobserwowali brytyjscy naukowcy na muszkach owocówkach, seksowni ojcowie płodzą seksownych synów - informuje pismo "Current Biology".
W większości krajów świata, przeważnie biednych, rolnictwo znacznie ucierpi wskutek ocieplania się klimatu - przewidują amerykańscy eksperci z Center for Global Development i Peter P. Peterson Institute for International Economics w Waszyngtonie.
Żyjące w zachodniej Tanzanii szympansy używają prostych drewnianych narzędzi do wygrzebywania z ziemi pożywnych korzeni i bulw - informują naukowcy w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności