
Meksykańscy naukowcy odkryli w jaskiniach na Półwyspie Jukatańskim malowidła naścienne sprzed ponad 5000 lat - donosi serwis internetowy Nerve News.

Wyniki najnowszych badań prowadzonych przez Erica Parteli z Uniwersytetu w Stuttgarcie pokazują, że odkryte w 1971 roku piaszczyste wydmy na Marsie przez bardzo długi czas pozostają praktycznie nieruchome.

W próbkach pobranych z kilku niemieckich rzek, stanowiących dopływy Renu, naukowcy odnotowali podwyższony poziom pestycydów, których stężenie waha się wraz z porami roku, ale zawsze przekracza dozwolone normy, donosi "Journal of Environmental Monitoring".

Z pomocą wyszukanych technik inżynierii genetycznej japońscy uczeni zmodyfikowali powonienie myszy, pozbawiając ją strachu przed kotem. Zmodyfikowana mysz nosi nazwę "delta-D" pisze tygodnik "Nature".

Na rzymskim Palatynie znaleziono jaskinię, w której legendarna wilczyca wykarmiła założycieli Wiecznego Miasta - Romulusa i Remusa. Według relacji Rutellego, byłego burmistrza Rzymu, jaskinię zlokalizowano już w sierpniu, gdy archeolodzy zaczęli drążyć ziemię na niezbadanym dotąd odcinku wzgórza, tuż obok siedziby cesarza Augusta.

Rekonstrukcję szkieletu dinozaura sprzed 110 mln lat, który miał pysk podobny do szerokiej ssawki odkurzacza z setkami drobnych zębów i niemal przeźroczyste kości czaszki zaprezentowano w czwartek na spotkaniu Towarzystwa National Geographic w Waszyngtonie.

Astronomowie pracujący dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA ogłosili odkrycie piątej planety w układzie gwiazdy 55 Cancri. Tym samym układ ten stał się rekordzistą jeśli chodzi o liczbę potwierdzonych planet pozasłonecznych.

67. rocznica pierwszej masowej egzekucji w niemieckim obozie Auschwitz przypadnie w czwartek. Niemcy rozstrzelali wówczas 40 Polaków. Wydarzenie z 22 listopada 1940 roku dało początek masowym rozstrzeliwaniom więźniów w obozie. Do 1945 roku zgładzono w ten sposób co najmniej kilka tysięcy osób, głównie Polaków.

Globalne ocieplenie trwa i jego skutki już zaczynamy odczuwać - ocenił w poniedziałek dr Grzegorz Żarnowiecki z Zakładu Meteorologii i Bioklimatologii Akademii Świętokrzyskiej. Jednak nie ma pewności czy to działalność człowieka przyczynia się do zmian klimatu, dlatego nie wiadomo, czy np. strategie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych będą w stanie zatrzymać ten proces.

Odizolowane wyspy, na których przez długie lata ewolucja biegła własnym torem, często zaskakiwały swych odkrywców bogactwem dziwnych gatunków - karłowatych słoni czy gryzoni dużo większych niż na stałym lądzie.

Archeolodzy odkryli w Kambodży pięć szkieletów kobiet-wojowników sprzed ponad 1500 lat - donosi serwis internetowy Yahoo News. Były one pochowane razem z metalowymi mieczami.

Za pomocą mikroskopu elektronowego oraz nanocząstek złota i srebra można wykryć pozostawione przez przestępców odciski palców. Metoda ta pozwala na łatwą identyfikację odcisków w sytuacji, gdy ślady pozostawione są na przedmiotach kolorowych, zadrukowanych, takich jak np. banknoty, czy karty plastikowe - informuje "Chemical Communications".

Skamieniała kość wykopana 113 lat temu koło Hastings (w południowo-wschodniej Anglii) należała do nieznanej dotychczas rodziny dinozaurów - poinformowali naukowcy brytyjscy na łamach pisma "Palaeontology".

Teleskop Kosmiczny Hubble'a przyjrzał się dokładnie wybuchowi komety 17P/Holmes - poinformowała NASA. W okolicach 23 października kometa 17P/Holmes popisała się największym wybuchem jasności w historii badań nad tego typu obiektami, jaśniejąc prawie pól miliona razy w ciągu doby.

Japonia przeznaczy w ciągu pięciu lat 2 mld USD na program pomocy krajom azjatyckim, w szczególności Indiom i Chinom, w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych - podają japońskie media.