Świat nauki (archiwalne artykuły)

Rybacy łowiący dorsza na Morzu Północnym muszą się liczyć w przyszłym roku z ograniczeniami połowów nawet o jedną czwartą - poinformowało PAP w komunikacie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Rośliny, które rosną w takich samych warunkach, jak ich "matki", wykazują dużo lepszą kondycję w porównaniu z roślinami uprawianymi w odmiennym środowisku. Na przystosowanie się do nowych warunków potrzebują jednego pokolenia - dowodzi badaczka z University of Virginia na łamach najnowszego "Science".
Zespół rosyjskich archeologów odkrył w Egipcie starożytny grobowiec rodzinny, a w nim trzy doskonale zachowane mumie sprzed ponad 2000 lat - donosi serwis internetowy RIA Novosti. Odkrycia dokonano na stanowisku w oazie Al-Fayyum na Pustyni Libijskiej w północnym Egipcie.
Kolorowy aparat roentgenowski, będący w stanie rozpoznać strukturę i kształt próbki, został stworzony przez naukowców z Wielkiej Brytanii - informuje New Scientist. Nowa technika może okazać się znacznie lepsza w rozpoznawaniu przemycanych towarów i chorej ludzkiej tkanki.
W piątek 23 listopada europejska sonda Mars Express po raz 5000 okrążyła Marsa. Aby osiągnąć taki wynik potrzebowała prawie czterech lat. Tanja Zegers, koordynator operacji naukowych misji, poinformowała, że w okresie od 18 listopada do 16 grudnia planowane jest pięciokrotne odpalenie silników w celu dokonania niewielkich poprawek orbity sondy.
100 lat temu, 28 listopada 1907 roku zmarł Stanisław Wyspiański - dramatopisarz, poeta, malarz i reformator teatru. W chwili śmierci miał zaledwie 38 lat. W 2007 r. obchodzony jest ustanowiony przez Sejm RP Rok Wyspiańskiego.
Dwa warianty jednego genu, które występują u niemal połowy ludzi na świecie, mogą chronić przed rozwojem różnych nowotworów złośliwych - wynika z najnowszych badań włosko-brytyjskich, o których informuje pismo "Oncogene".
Na całym świecie posadzono w 2007 r. ponad miliard drzew, przekraczając tym samym cel wyznaczony w ubiegłym roku przez ONZ, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Największe projekty zalesiania zrealizowano w Etiopii i Meksyku - powiadomiła oenzetowska agenda ds. ochrony środowiska (UNEP).
Małe roboty umieszczone w stadzie karaluchów są w stanie wpływać na ich grupowe decyzje. Pod wpływem swoich sztucznych pobratymców karaluchy zaczynają bowiem wybierać jaśniejsze kryjówki, których normalnie unikają - piszą naukowcy z Belgii, Francji i Szwajcarii na łamach tygodnika "Science".
Samce goryli są dużo większe od samic, ponieważ rosną nawet po osiągnięciu wieku dorosłego. Podobnie było u naszych praprzodków z gatunku Paranthropus robustus - informują paleontolodzy na łamach najnowszego "Science".
Dziewczynki, które doświadczają mało ciepła rodzinnego, nie mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziców i są świadkami konfliktów między ojcem i matką wcześniej przechodzą dojrzewanie płciowe, a przez to są narażone na wiele problemów zdrowotnych i psychicznych w przyszłości - wynika z najnowszych amerykańskich badań. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach pisma "Child Development".
Chińscy archeolodzy zakończyli prace wykopaliskowe prowadzone na starożytnym cmentarzu sprzed około 1500 lat odkrytym w środkowych Chinach - donosi serwis internetowy China Central TV.
Kometa 17P/Holmes intryguje astronomów od końca października, kiedy to zaobserwowano wybuch jasności tego obiektu, największy w historii badań nad kometami. Okazji do zbadania tak ciekawego obiektu nie omijają polscy astronomowie.
28 listopada 1942 roku na ulicy koło Dworca Zachodniego w Warszawie znaleziono zwłoki Marcelego Nowotki, działacza komunistycznego i krwawego szefa "rewkomu", a potem pierwszego przywódcy Polskiej Partii Robotniczej. Okoliczności jego śmierci nigdy nie zostały do końca wyjaśnione. W tym roku mija 65 lat od tamtych wydarzeń.
Rzeki i jeziora północnej Europy i Ameryki, których woda stała się brunatna, powracają do bardziej naturalnego stanu, podobnie jak w okresie przedindustrialnym. Oznaką tego jest brązowienie ich wód.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności