Świat nauki (archiwalne artykuły)

Skamieniały fragment gigantycznego skorpiona morskiego sprzed 390 mln lat odkryli brytyjscy i niemieccy paleontolodzy niedaleko miasta Pruem w Niemczech. O swoim odkryciu piszą na łamach pisma "Biology Letters". Naukowcy odnaleźli szczypce zwierzęcia. Na ich podstawie wnioskują, że miało ono 2.5 metra długości.
Zaledwie 450 lat świetlnych dzieli Ziemię od jednego z najmłodszych systemów słonecznych, które udało się do tej pory odkryć. Takie wyniki badań przedstawili astronomowie z University of Michigan w opublikowanym 1 grudnia wydaniu czasopisma "Astrophysical Journal Letters". Artykuł zawiera wyniki analizy danych dostarczonych przez należący do NASA Spitzer Space Telescope.
140 lat temu, 5 grudnia 1967 roku, urodził się Józef Piłsudski, twórca Legionów Polskich, Marszałek i Naczelnik II Rzeczpospolitej.
Zablokowanie jednego genu wystarczyło by odmłodzić skórę; na razie tylko u myszy. O wynikach badań naukowców z USA informuje pismo "Genes and Development".
Wielkie pożary i monstrualne powodzie - rok 2007 podbił liczne rekordy klęsk żywiołowych - przypomniała organizacja obrońców przyrody WWF z okazji rozpoczęcia na Bali konferencji klimatycznej.
Psy, podobnie jak ludzie, potrafią posługiwać się abstrakcyjnym myśleniem. Dowiodły tego najnowsze badania, w czasie których czworonogi rozwiązywały specjalne testy ... używając komputera - donoszą naukowcy na łamach pisma "Animal Cognition".
Chińscy archeolodzy poinformowali o odkryciu we wschodnio-chińskiej prowincji Zhejiang ruin starożytnego miasta sprzed ponad 5000 lat, które może pomóc lepiej poznać długą historię chińskiej cywilizacji - donosi serwis internetowy Mathaba.
W oparciu o bakteriobójcze oraz grzybobójcze działanie nanocząstek srebra powstają nowe produkty codziennego użytku, które dzięki właściwościom ograniczania wzrostu mikroorganizmów, zwiększają zasadniczo komfort użytkowania.
Wyniki uzyskane przez europejską sondę Venus Express potwierdzają, że w atmosferze Wenus występują błyskawice. Artykuł przedstawiający odkrycie został opublikowany w dzisiejszym numerze "Nature".
Rozwód wywiera negatywny wpływ na środowisko - wynika z badań opublikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Michigan w USA.
Mózgi osób cierpiących na migrenę różnią się od mózgów osób bez tej dolegliwości - wynika z amerykańskich badań, które publikuje pismo "Neurology". Różnice dotyczą grubości kory mózgu w obszarze odpowiedzialnym za przetwarzanie bodźców zmysłowych, w tym bólu.
Na duże ciałopalne cmentarzysko sprzed 3 tys. lat, nakryte kilkoma warstwami kamieni, natrafili archeolodzy w Cichowie koło Przasnysza. Od około X do VII w. przed Chr. użytkowała go ludność kultury łużyckiej. Niewiele brakowało a z nekropoli nie zostałby kamień na kamieniu - archeolodzy wygrali z czasem, przeprowadzając badania ratownicze.
Zabrudzone sadzą kominy, szyby oraz układy wydechowe samochodów, to już przeszłość dzięki nanotechnologicznemu materiałowi, którego aktywność katalityczna powoduje degradację sadzy w wysokiej temperaturze.
Michał Kusiak - student astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego - odkrył kometę. Młody miłośnik astronomii znalazł nowy obiekt na zdjęciach pochodzących z orbitalnego obserwatorium słonecznego SOHO. Informacja o jego odkryciu znalazła się już na stronach internetowych Brytyjskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Mysz odporną na nowotwory złośliwe, nawet te najbardziej agresywne typy, wyhodowali naukowcy z USA. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności