
Islandia realizuje ambitny program, którego celem jest całkowita rezygnacja z paliw kopalnych. Głównym źródłem energii, stosowanym powszechnie zarówno w przemyśle jak i gospodarstwach domowych oraz w transporcie, ma być wodór, którego spalanie jest całkowicie nieszkodliwe dla środowiska, bowiem nie powoduje żadnych zanieczyszczeń ani tzw. efektu cieplarnianego.

Badania genetyczne dowodzą, że żyrafy nie są jednym gatunkiem, składającym się z podgatunków, ale dzielą się na sześć odrębnych gatunków. Kilka z tych gatunków zagrożonych jest wyginięciem - informują genetycy na łamach pisma "BMC Biology".

Według najnowszych badań najstarszym środkiem transportu wykorzystującym siłę ludzkich mięśni już 5000 lat temu były łyżwy wykonane ze zwierzęcych kości - donosi serwis internetowy EurekAlert.

Łańcuchy górskie, które powstały w Afryce kilka milionów lat temu, przyspieszyły ewolucję człowieka - informują naukowcy na łamach pisma "Geotimes".

Astronomowie obserwują fascynującą kosmiczną batalię, która - jak wskazują badania prowadzone aż pięcioma instrumentami (obserwatorium rentgenowskim Chandra, teleskopami kosmicznymi Hubble'a i Spitzera oraz radioteleskopami Very Large Array i MERLIN) - trwa już prawie milion lat.

Geny do żywych komórek można obecnie wprowadzać za pomocą mikrochipa przepływowego, urządzenia pracującego w systemie laboratorium na chipe (ang. lab-on-a-chip).

Najwyższe zwierzę świata, żyrafa, może należeć nie do jednego, a co najmniej do sześciu gatunków. Mówią o tym najnowsze badania genetyczne. Obecnie uważa się, że żyrafy reprezentują jeden gatunek, w obrębie którego występują liczne podgatunki.

Kalifornijskie wiewiórki wykorzystują zrzuconą przez grzechotniki skórę, by zamaskować własny zapach i ochronić się przed drapieżnikami - informuje pismo "Animal Behavior".

Największy starożytny znaleziony skarb, złożony z galijskich monet wybitych przed okresem rzymskim, został odkryty we Francji - donosi serwis internetowy Independent UK.

Nanotechnolodzy z Tajwanu postanowili rozwiązać problem wrażliwych zębów wykorzystując w tym celu drobinki złota o średnicy 30 nanometrów, którymi wypełniają mikro szczeliny, przez co ząb (jego unerwienie) traci ponownie kontakt ze środowiskiem jamy ustnej - donosi "Nanotechnology".

Szczątki jednego z największych mięsożernych dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono, należą do zupełnie nowego gatunku. "Tożsamość" gada większego niż dwupiętrowy autobus ustalił student z University of Bristol.

Teleskop Kosmiczny Hubble'a wykonał zdjęcia Marsa podczas tegorocznego zbliżenia planet Ziemi i Marsa na odległość zaledwie 88 milionów kilometrów. Zaprezentowane zdjęcie stanowi złożenie obrazów wykonanych 36 godzin przed momentem największego zbliżenia planet, które nastąpiło 18 grudnia.

Badania przeprowadzone na bliźniętach dowodzą, że ludzki mózg jeszcze przed urodzeniem zostaje zaprogramowany do rozpoznawania twarzy - piszą neurolodzy na łamach "Journal of Neuroscience".

W latach 1984-1986, końcowych jak się potem okazało latach swego życia, jeden z najwybitniejszych fizyków XX wieku, laureat Nobla Richard Feynman wygłosił w California Institute of Technology cykl wykładów zatytułowany "Możliwości i ograniczenia maszyn liczących".

Makaki potrafią przeprowadzić w pamięci operację prostego dodawania - donoszą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Public Library of Science Biology".