Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zestawienie wydarzeń z dziedziny badań kosmosu oraz astronomii, które wydarzyły się w roku 2007. Od spektakularnych zjawisk na niebie, poprzez starty sond, badania Marsa i Księżyca, po odkrycia planet pozasłonecznych.
Rosyjscy ekologowie twierdzą, że rząd ignoruje ich niepokoje o stan przyrody na terenach, gdzie mają powstać obiekty zimowych igrzysk olimpijskich 2014 w Soczi.
Dzięki dwóm "nosom" larwy much lepiej orientują się w położeniu źródła zapachu - informuje "Nature Neuroscience". Podobnie jak dwoje oczu pozwala lepiej orientować się przestrzeni, a para uszu - umiejscowić źródło dźwięku, tak dwa narządy węchu łatwiej lokalizują zapachy - wynika z badań naukowców z Rockefeller University.
Rzymscy legioniści naprawiali elementy swojego uzbrojenia za pomocą super kleju, który trzyma nawet po 2 tys. lat. O wynikach analiz niemieckich ekspertów informuje serwis "Discovery news".
Amerykańska agencja kosmiczna NASA oznajmiła , że lot promu Atlantis na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), dwukrotnie odwołany w grudniu, nie dojdzie do skutku przed 24 stycznia.
Na Śląsku mogą powstać ośrodki rekreacyjno-sportowe, których atrakcją będą wody geotermalne - stwierdzili eksperci Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) pod kierunkiem dr Eleonory Solik-Heliasz.
Samce makaków odpłacają zabiegami pielęgnacyjnymi za prawo do seksu z samicami, których futro właśnie wyczyściły - informują serwis "News in science" i "Discovery News".
Meksykańscy archeolodzy odkryli w centralnej części miasta Meksyk ruiny azteckiej piramidy sprzed ponad 800 lat - donosi serwis internetowy YahooXtra News. Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na dawnym obszarze indiańskiego miasta-państwa Tlatelolco, w miejscu którego znajduje się obecnie plac Trzech Kultur w Meksyku.
Naukowcy z Uniwersytetu Glasgow znaleźli sposób aby diody LED były jaśniejsze i zużywały mniej prądu niż obecne na rynku żarówki energooszczędne. Dzięki temu mogą służyć one jako oświetlenie, również w domach.
Robotnik pracujący przy remoncie mostu w korycie rzeki Pisy w Piszu (Warmińsko-Mazurskie) znalazł róg tura. Znalezisko stało się najcenniejszym eksponatem w zbiorach miejscowego muzeum.
Zamieszkujące Antarktykę pingwiny Adeli mogą wymrzeć w ciągu pięciu, dziesięciu lat z powodu zdecydowanego ocieplenia, jakie zaszło tam ostatnich dekadach i nie ustaje. O najnowszych spostrzeżeniach ekologów informuje serwis "National Geographic".
Większość współczesnych grup chrząszczy istnieje na Ziemi od czasów dinozaurów - około 110 mln lat wcześniej, niż sądzono. Szacuje się, że obecnie na Ziemi występuje ponad 300 tys. gatunków chrząszczy. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego ta grupa organizmów jest aż tak różnorodna. Nigdy nie ustalili tego jednoznacznie.
Archeolodzy odkryli piec do wypalania cegieł sprzed ponad 1200 lat w środkowym Wietnamie - donosi serwis internetowy Thanh Nien News. Odkrycia dokonano na terenie twierdzy Chau Sa w okręgu Son Tinh, w środkowo-wietnamskiej prowincji Quang Ngai.
Przodek wielorybów, największych ssaków występujących na naszej planecie, żył 48 mln lat temu i był wielkości lisa - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature". Skamieniałości długo poszukiwanego przodka waleni, czyli wielorybów, delfinów i morświnów - znaleziono na terenie Kaszmiru w Indiach.
Polscy naukowcy zrzeszeni w projekcie "Pi of thy Sky" odkryli gwiazdę nową przy pomocy zbudowanego przez siebie automatycznego detektora.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności