
Chińscy archeolodzy wyłowili z dna Morza Południowochińskiego wypełniony rozmaitymi artefaktami 800-letni okręt handlowy - podała agencja Xinhua.

Światło słoneczne i dwutlenek węgla mogą być wykorzystane do produkcji paliwa. Naukowcy opracowali sposób przetwarzania gazu cieplarnianego emitowanego przez fabryki - informuje serwis Discovery News.

30 stycznia na Marsa może spaść asteroid o wielkości zbliżonej do tzw. meteorytu tunguskiego, który eksplodował nad Syberią w 1908 r. - poinformowali naukowcy z należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (Kalifornia).

Prezydent Brazylii Ignacio Lula da Silva oświadczył, że pomimo protestu jednego z biskupów, prace zmierzające do odwrócenia biegu jednej z największej rzek Ameryki Południowej - Sao Francisco - będą kontynuowane.

Naukowcy są coraz bliżej poznania języka delfinów. Dzięki najnowszym badaniom, prowadzonym przez specjalistów z Australii, udało się lepiej poznać znaczenie aż 200 różnych delfinich gwizdów - informuje tygodnik "New Scientist".

Ślady spalenizny, groty strzał, arabskie Dirhamy, zaskakująca data budowy - badania wczesnośredniowiecznego grodziska w Trzciance koło Sokółki przynoszą bardzo ciekawe wyniki. Prace prowadzone są przez archeologów z Podlaskiego Muzeum w Białymstoku.

Reagująca na nacisk farba może ostrzegać przed przeciążeniem konstrukcji takich jak mosty czy wiadukty - informuje "New Scientist".

Około 80 szkieletów karłowatych hipopotamów odnaleziono w jednej z cypryjskich jaskiń - informuje serwis internetowy "National Geographic".

Tylko 10 procent zwycięstw odniesionych przez konia wyścigowego to zasługa dobrych genów po znakomitych przodkach; reszta zależy od warunków hodowli, treningu i dżokeja - informuje pismo "Biology Letters".

Astronomowie z Instytutu SRON w Utrechcie analizujący dane dostarczone przez orbitalne obserwatorium rentgenowskie XMM - Newton odkryli nową gigantyczną gromadę galaktyk, która ukryta jest poza znaną wcześniej gromadą galaktyk Abell 3128.

Kolejne rozszerzenie strefy Schengen nastąpi w nocy z 20 na 21 grudnia. Tym razem o dziewięć nowych krajów UE, w tym o Polskę. Oznacza to na razie zniesienie kontroli na przejściach granicznych.

W ramach walki ze zmianami klimatycznymi Komisja Europejska (KE) zaproponowała kary finansowe dla producentów aut, którzy od 2012 roku nie będą przestrzegać limitów emisji dwutlenku węgla przez produkowane przez siebie samochody.

Kurczenie się dzikich obszarów i niszczenie naturalnego środowiska w Indiach powoduje, że zagrożone wyginięciem tygrysy przenoszą się w wysokie góry, które nie są ich właściwym terytorium.

Irańscy archeolodzy odkryli ruiny osady sprzed około 2500 lat, pochodzącej z czasów panowania dynastii Achemenidów - donosi serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.

Amerykańska agencja do badań kosmicznych NASA zdecydowała o przedłużeniu misji Deep Impact i skierowaniu sondy w kierunku komety Hartleya. Tym razem sonda jednak nie będzie "strzelać" do komety, ale za to poszuka przy okazji planet pozasłonecznych.