
Ponad 6 tys. genów, czyli ok. 25 proc. genomu może wpływać na masę ludzkiego ciała - wynika z amerykańskich badań. Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "BMC Genetics", oznacza to, że szybkie opracowanie antidotum na epidemię otyłości jest nierealne.

Do Niemiec przywozi się codziennie koleją około 1500 ton śmieci z Neapolu i okolic w celu ich zutylizowania - poinformował monachijski dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

W końcu tego wieku coraz mocniej ogrzane oceany, zawierające więcej dwutlenku węgla, mogą już nie być tak wydajnymi łowiskami, jak obecnie, i dawać mniejsze niż dziś ryby - ostrzegają ekolodzy morscy na łamach pisma "Marine Ecology Progress Series".

Chińscy archeolodzy odkryli w starożytnym grobowcu sprzed ponad 2500 lat we wschodnich Chinach kunsztownie wykonany miecz wraz z pochwą - donosi serwis internetowy China Daily.

Podczas pierwszego zbliżenia z Merkurym amerykańskiej sondzie kosmicznej Messenger udało się wykonać zdjęcia tej części planety, której ponad 30 lat temu nie sfotografowała sonda Mariner.

Naukowcy zbadają DNA szczątków znalezionych przed ośmioma miesiącami w katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. Najprawdopodobniej są to szkielety XIV-wiecznych wielkich mistrzów krzyżackich - poinformował PAP specjalista ds. zabytków w kwidzyńskim Urzędzie Miejskim, Bogumił Wiśniewski.

Zmiany klimatyczne powodują, że wielu ludzi ma utrudniony dostęp do czystej wody i żywności, a także ułatwiają rozprzestrzenianie się malarii i dengi - ostrzegła Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC).

W późnym okresie kredowym, kiedy doszło do wyginięcia dinozaurów, na Ziemi panował klimat tropikalny lub ciepły. W epoce tej nasza planeta była nie tylko królestwem tych wielkich gadów, ale też drobnych insektów.

Archeolodzy odsłonili pozostałości starożytnego miasta w południowym Iranie - donosi irański serwis internetowy PressTV.

Przekątna ekranu największego na świecie telewizora ma 3,8 metra, czyli 150 cali - donoszą media z Las Vegas, gdzie Panasonic zaprezentował tego olbrzyma na wystawie elektroniki użytkowej CSE (Consumer Electronics Show).

Za mniej więcej 4 miliardy lat nasza spiralna Droga Mleczna zderzy się z najbliższą nam galaktyką - Mgławicą Andromedy. Powstanie nowa galaktyka eliptyczna, o takich mniej więcej cechach jak obserwowana od pierwszej połowy XIX wieku galaktyka NGC 5128.

Sprzedawane w Europie auta emitują średnio około 160 g dwutlenku węgla (CO2) na kilometr. W Polsce średnia ta jest niższa i wynosi 155 g/km - poinformował instytut Samar, monitorujący rynek motoryzacyjny.

Szympansy jedzą ziemię, aby wzmocnić antymalaryczne właściwości roślin - informuje pismo "Naturwissenschaften".

W Gwatemali prezydent kraju zapowiedział utworzenie parku turystycznego w ruinach starożytnego miasta Majów, gdzie znajdują się jedne z największych na świecie piramid - podała agencja Reuters UK.

Odkryta w Chinach skamieniałość nadgryzionego dinozaura dała naukowcom rzadką okazję zajrzenia mu - dosłownie - pod skórę.