Świat nauki (archiwalne artykuły)

Rosja ma nadzieję, że przez wprowadzenie monopolu na handel kawiorem uchroni cenne jesiotry przed wymarciem - powiedział szef Państwowego Komitetu ds. Rybołówstwa Andriej Krajnij.
Był taki moment w historii naszej planety, kiedy mogło dojść do całkowitego zniszczenia życia. 250 mln lat temu nastąpiło wymieranie permskie, najgroźniejsze ze wszystkich masowych wymierań, kiedy to wyginęło 90 proc. wszystkich gatunków.
Naukowcy z egipskiej misji archeologicznej w północnym Egipcie odkryli kilka mumii sprzed około 2000 lat - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.
"Inteligentne" pióro potrafi zarejestrować emocje piszącego i przelać je na papier. Pisak, wyposażony w zestaw czujników, elektroniczny czip i mały silniczek, wyprodukowała firma Philips.
Wielki obłok gazu kieruje się z dużą prędkością w stronę Drogi Mlecznej. Zderzy się z naszą Galaktyką za mniej więcej 40 milionów lat.
Badanie DNA jest bardzo czułą metodą i pozwala bezbłędnie zidentyfikować daną osobę. Jednak nawet małe zanieczyszczenie próbki może zafałszować wyniki i doprowadzić do błędnego wyroku, uważa dr hab. Rafał Płoski z AM w Warszawie.
Tempo wycinania lasów Amazonii wzrosło w ostatnich pięciu miesiącach ub.r. - poinformowały brazylijskie władze. Zaniepokojony tym rząd zwołał pilne spotkanie w tej sprawie.
Mały pasożyt potrafi sprawić, że zaatakowane przez niego mrówki przeobrażają się i zaczynają przypominać jagody. To wabi ptaki, które, połykając mrówki, zapewniają rozprzestrzenianie jaj pasożyta - zaobserwowali naukowcy z USA.
Archeolodzy odkryli w Cambridge w południowej Anglii dowody na to, że obszar miasta był zamieszkany już w epoce brązu - donosi serwis internetowy BBC News.
29 stycznia planetoida 2007 TU24 ma minąć naszą planetę w odległości tylko 1,4 dystansu dzielącego Księżyc od Ziemi - informuje Jet Propulsion Laboratory.
Szwajcaria jest państwem najbardziej dbającym o środowisko - wynika z zestawienia opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.
Neurony w mózgu śpiewających ptaków "porównują" dźwięki wydawane przez ptaka i usłyszane przez niego - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Freski odkryte przez archeologów w starożytnym grobowcu sprzed około 2000 lat zostały przekazane do muzeum w Cinan we wschodnich Chinach - donosi serwis internetowy China View.
Najbliższe dni to dobry okres, aby zobaczyć Merkurego, który gości na naszym wieczornym niebie - poinformował PAP Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
23 stycznia 1793 roku miał miejsce II rozbiór Polski - drugi z trzech rozbiorów Rzeczpospolitej, wyniku którego Rosja i Prusy zagarnęły wschodnie i południowo-zachodnie obszary Polski. W tym roku mija 215 lat od tamtych wydarzeń.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności